Yabancıların tatil kriterleri

827

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turistlerin ülkemize neden tercih ettiğini belirlemek için araştırma yaptırdı. Bakanlığın raporuna göre ağırlıklı olarak güneş, deniz kum ve eğlence çıktı. Araştırma sonuçlarına göre hangi millet tatile giderken neleri göz önüne alıyor. Neler göre tatil planı yapıyor. İşte listesi;

Melis BAYAM

Ruslar; Türkiye’ye gelen Rus turistlerin ülkemizi tercih nedenleri deniz, kum, güneş. Ayrıca ödedikleri fiyat karşılığında alınan hizmet kalitesi, yakınlık ve vize kolaylığı, çocuklu ailelere uygun tesisler, konaklama tesisindeki personelin Rusça konuşması ile mutfaktaki kültürel ve tarihi değerleri

Almanlar; Alman turistlerin ülkemizi tercih etmelerinin en başta gelen nedenleri ise; misafirperverlik, otel ve servis hizmetleri, fiyat ve iki ülkenin birbirine fazla uzak olmaması. Alman turistlerin tercihlerindeki diğer konular ise, aktif tatil, alternatif turizm imkânları ve ulaşım olarak göze çarpıyor.

İngilizler: İngiliz turistler için öncelik iklim şartları. Çünkü ülkelerindeki olumsuz hava şartları nedeniyle tatillerinde daha sıcak bölgeleri tercih ediyorlar. Aile tatilini ve son dakika indirimlerini önemsiyor. Düşük maliyet, kaliteli altyapı ve tesisler, iklimin uygunluğu ve güneş gün sayısının çokluğu, Türk insanının misafirperverliği ile aile tatiline uygun bir destinasyon olarak görüyor.

Polonyalılar: Son dönemde yükselen pazarlar arasında yer alan Polonya’da ise ülke dışı tatillerde aranan özellik; deniz, güneş, güneş öncelik. Su parkları bulunan tercih nedeni. Her şey dâhil standardını seviyorlar.

İtalyanlar; İtalyanların yurt dışı tatillerinde tek amaçları başka kültürler tanımak ve deniz tatili geçirmek. Bunun yanı sıra düşük fiyat ve hizmet kalitesine onlara göre önemli. Her şey dâhili sevmiyorlar.

İspanyollar: İspanyollar iletişim kurmakta zorluk çekecekleri ülkeleri tercih etmiyor. İspanyolların yüzde 65’i değişik kültürleri tanımak amacıyla seyahat ediyor. Yüzde 16’sı ise deniz, güneş, kum tercih ediyor. Türkiye’yi kültürel miras, gastronomi, alışveriş, sosyal hayatın içinde bulunma tecrübesi gibi nedenlerden dolayı tercih ediyorlar.

Körfez ve BAE; Buralardan gelen turistler, tatil ülkelerini destinasyon seçerken güvenlik, kültürel aşinalık, alışveriş imkanı, iklim koşulları, vize kolaylığı hususlarına büyük önem veriyor. Alışveriş ve gastronomi imkanlarına önem veren Arap turistler için son yıllarda ise sağlık hizmetleri ağırlıklı olarak ön plana çıkıyor.