“Çevreyi koruyacağıma, sorumlu turist olacağıma and içerim!..”

960

İzlanda son yılların en gözde destinasyonlarından biri. Her ne kadar 2019 verilerine göre 12 aylık turist sayısında yüzde 13,8’lik bir düşüş yaşanmış olsa da, küçük ada ülkesi turistlerin aşırı turizmden endişe ediyor.

320 bin nüfuslu İzlanda’ya gelen yabancı turist sayısı 2010 yılında 500.000 iken, 2018’de 2,3 milyonu geçmişti. Özellikle ABD, İngiltere, Çin ve Fransa’dan gelen aşırı talep karşısında İzlanda çok ilginç bir yönteme başvurdu ve ‘turistleri eğitmeye’ karar verdi. Hedef doğayı ve ülke vatandaşlarınınyaşam tarzını korumak.

Turist akademisi

Turizm ofisinin resmi web sitesi Inspired by Iceland’da yayımlanan bir videoda genç, güzel ve (haliyle) sarışın bir kadın, Stina, İzlanda’yı ziyaret etmek isteyen yabancılara ülkesini ve yaşam tarzını tanıtıyor.

İzlanda’da gelmeden önce alınması gereken kimi önlemleri sayıyor, araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri, ne yiyip ne içilebileceğini vs anlatıyor. Sitede potansiyel ziyaretçiler ‘eğitim için’ Iceland Academy’ye de davet ediliyorlar. Buradan gerekli bilgiler alınabiliyor, videolara ve ‘quiz’lere erişilebiliyor. Hatta sonunda Iceland Academy bir diploma bile veriyor.

İzlanda Turizm Ofisi, misafirleri eğitmek için bununla da yetinmiyor. Ziyaretçilerden çevreyi koruyacaklarına ve ‘sorumlu turizm’ yapacaklarına dair bir yemin etmeleri isteniyor. 8 maddelik bu yeminde, potansiyel turistler mesela ‘her türlü havaya uygun kıyafet getirmeyi’ bile taahhüt ediyorlar. Ofisi bir yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, yemin fikri sevildi. İzlanda’dan sonra Yeni Zelanda ve Hawai de bu yolu seçti.