Kültür Sanat Tek Adreste

931

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte gerçekleşecek tüm etkinliklerin kolayca takip edilebileceği web sitesini hayata geçirdi. Bu beni oldukça sevindirdi. Çünkü koca kentin kültür sanat faaliyetlerini topluca izleyebilecek ve o bilgilere topluca ulaşabilecek bir veri tabanı yoktu. Herkes kendi faaliyetini kendince duyurma uğraşında.

Ateş ÇELİK

Artık www.kultursanat.istanbul adresinden tek bir “tık” ile tüm kamu kurum, vakıf ve özel sektör girişimlerinin, kültür sanat alanındaki faaliyetlerine ulaşmak olası. Hem de günlük, haftalık, aylık ve yıllık takvimlere de ulaşabilme imkânı var. Ziyaretçiler, tiyatro, konser, festival, sergi, müze, fuar, bienal, kongre, konferans, seminer, forum gibi sekmeler sayesinde ilgili oldukları etkinlikleri görebilecekler.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Yeşil, Adil, Yaratıcı Bir Kent” hedefiyle her fırsatta İstanbul’un konserler, sergiler, tiyatrolar ve festivaller şehri olması gerektiğini söylemişti. Ben de bu işin takipçisi olacağıma kendi kendime söz vermiştim.

Kültür ve Sanat konularında hassas olduğum için “Bu konuda gözüm üzerinde İmamoğlu” demeyi de her platformda dile getiriyorum.

İBB’nin bu hedef doğrultusunda çalışmalara başlamasın da takdir ve alkışlarla karşıladım. Bu duygularımı da bu sütunlarda belirtmek istedim.

Kültür ve sanat etkinliklerinin görünür olması için “Kültür Sanat İstanbul” sayfasını hizmete açılması ile İstanbul’un 39 ilçe belediyesine yer verilmesi (Eskisi gibi ilçe belediye Başkanı’nın partisine göre değil de hepsine aynı özenin gösterilmesi de işin bir başka yönü sevindirici bunun da sosyal demokrat olmanın gereği diye düşüyorum.

Siteyi inceledim. Siteye tüm özel kurumlar, belirledikleri sorumlular aracılığı kültür sanat etkinlikleriyle ilgili veri girişini yapabiliyor. Bu sayede etkinliklerden kamu özel fark

Etmeden tüm İstanbulluların haberdar olması sağlanıyor. Kültür Sanat İstanbul sayfasında, yaklaşan etkinliklerin kolayca görülebilmesi için kullanışlı filtreler tasarlanmış. Site üzerinden, istenilen merkez ve etkinlik türüne göre arama yapıla biliniyor. İleri tarihli etkinliklere kolayca erişilebilirken, ücretsiz ve ücretli etkinlikleri de bir arada görme imkanı sunuluyor. Tüm kültür sanatseverlere hayırlı olması dileğiyle derken İmamoğlu’ndan daha fazla daha kültür sanat projesi beklediğim de yineliyorum.