Bu Yıl Patara Yılı

1014

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, içinde bulunduğumuz 2020 yılını Patara Yılı olarak ilan etti. Erdoğan, AK Parti grup toplantısında, Türkiye’nin 2020 Turizm Yılı temasının, Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik kenti olduğunu açıkladı.

Erdoğan konuşmasında, günümüze kadar ulaşan tek deniz fenerinin de Patara’da olduğunu belirterek, “Bu deniz fenerini de yine en kısa sürede ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Şehir kapısından suyollarına kadar daha pek çok nadide özelliğiyle Patara’yı, ülkemizin tarihi zenginliğini dünyada temsil edebilecek bir yer olarak gördük. 2020 Patara Yılı’nın ülkemize ve turizm sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

PATARA ANTİK KENTİ

Antalya’nın Kaş İlçesi sınırlarında. Fethiye- Kalkan arasında Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda. Ovagelemiş köyünde. Likya Birliği’nın başkenti kabul edilen Patara’da 1988 yılından beri kazılar sürdürülüyor.

Dünyanın ‘Noel Baba’ olarak tanıdığı Aziz Nikolaos’un doğup yaşadığı yer olarak bilinen Patara’da, taşları muhafaza edilen dünyanın en eski deniz feneri bulunuyor. Roma İmparatoru Neron tarafından MS 64/65 yıllarında yaptırıldığı tahmin edilen fener, yeniden ayağa kaldırıldığında, antik dünyanın özgün dokusuyla günümüze kalabilen tek tek deniz feneri olacak.
Likya Birliği Meclisi binası, Patara’da bulunuyor. Kullanım hakkı 2008 yılında TBMM’ye devredilen Likya Birliği Meclis binasının kazısında çok sayıda imparator portresi, meclis kararlarının yer aldığı yazıtlar, Herakles heykeli, takılar ve seramik eşyalar bulundu. Kazı sonrası yapının 1500 kişi kapasiteli. Patara’da kuruldu. Patara Telsiz İstasyonu, Anadolu’da Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulan ilk telsiz istasyonu. Osmanlı İmparatorluğu Afrika’daki topraklarıyla iletişim sağlamak için biri Patara’da, diğeri bugün Libya topraklarında bulunan Derne’de iki telsiz istasyonu kurmuş, Trablusgarp Savaşı sırasında Patara’nın karşı istasyonu olan Derne’deki telsiz istasyonunun komutanlığını Mustafa Kemal Atatürk yapmıştır. Carette Caretta’ların dünya çapındaki en önemli üreme alanlarından biridir. Patara’yı 2019 yılında 500 bin kişi ziyaret etti.