Korona Kuşadası’na 60 Bin Kişi Getiriyor

783

Korona virüsü salgını nedeniyle dev yolcu gemileri rotalarını Akdeniz’e çevirdi. Ünlü kruvaziyer firmalarından Norwegian Cruise Line, Uzak Doğu’daki seferlerini iptal etti. Şirketi Akdeniz limanlarına ağırlık vermeye başladı.

Çin’deki korkunç virüs nedeniyle kruvaziyer gemilerin rotalarında değişiklikler yapılmasını en son örneği Norwegian Cruise firmasından geldi. Şirket iptal edilen Uzak Doğu seferlerinin yerine Akdeniz limanlarını tercih etme kararı aldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, korona virüsü salgını nedeniyle Norwegian Cruise firmasının gemilerini Uzak Doğu yerine Akdeniz’e yönlendirdiğini şöyle belirtti.

Kuşadası Limanı
Yusuf ÖZTÜRK

Yusuf Öztürk şöyle konuştu; “Kruvaziyer firmasının bu yıl Ege Ports Kuşadası Limanı’na planlanmış 12 seferi vardı. Firma virüs endişesi nedeniyle Uzak Doğu seferlerini iptal ettiğini ve Kuşadası’na 60 bin yolcu kapasiteli ilave 30 sefer daha koyduğunu bildirdiler. İnsanlığı tehdit eden bu salgın nedeniyle üzüntülüyüz. En büyük dileğimiz bu salgının insanlığa ve küresel ekonomiye daha fazla zarar vermeden önlenebilmesidir. Bu gelişmelerden dünya kruvaziyer sektörü de olumsuz etkilendi. Ancak mevcut tabloda Akdeniz’i ve ülkemizi güvenli liman olarak görmeleri memnuniyet verici. Yakın zamanda Norwegian Cruise firmasını diğer kruvaziyer operatörlerinin de takip edeceği tahmin ediyoruz. Kruvaziyer firmalarının gemilerini Uzak Doğu’dan çekerek Akdeniz’e kaydırmasının ardından ülkemizin diğer yolcu limanlarına yeni seferlerin düzenleneceği beklentilerini artırıyor.”