Uçak Kazası İçin 165 İfade

993

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının kazasıyla ilgili 165 kişinin ifadesi alındı. İfadeleri alınanlar arasında daha önce inişe hazırlanıp daha sonra inmekten vazgeçip pisti pas geçen uçakların pilotların da olduğu öğrenildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 165 yolcunun mağdur/müşteki sıfatıyla ifadelerinin alındığı, kazada yaralanan iki pilotun da ameliyatlı oldukları, tedavilerinin ardından ifadelerinin alınacağı belirtildi.

5 Şubat günü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 3 kişinin ölümü, 180 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan uçak kazasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında alınan ifadelerde olaydan önce pisti pas geçen iki uçaktaki üç pilot tanık olarak ifade verdi. Pilotların kuleden gelen ve ekranlarına düşen meteorolojik veriler doğrultusunda inisiyatif kullanarak pisti pas geçtikleri yönünde beyanda bulundukları ileri sürüldü.  Bu arada o gece nöbetçi iki kule görevlisinin de tanık sıfatı ile ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.

Bu arada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kaza kırım ekibinin, kazaya ilişkin ön raporu hazırlamak için uçağın kara kutusunu alarak incelenmek üzere Almanya’ya götürdükleri belirtildi. Kazadan sonra ABD’den gelen heyetin bu amaçla Almanya’ya gitti. Kaza kırım ekibin bir ay içinde ön raporunu hazırlaması ve soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşması bekleniyor.