Çeşme’yi Bakan’dan dinlediler

800

İzmir Başkanlar Kurulu Çeşme’ye yapılacağı iddia edilen projelerle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’u ziyaret etti. Kurul üyeleri Bakan Ersoy ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme yaptı. Bakan Ersoy, kurula projelerini anlattı.

İzmir kent gündeminde uzun süredir yer alan Çeşme’ye yapılacak projeler konusundaki tartışmaları birinci ağızdan dinlemek isteyen İzmir Başkanlar Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’u makamında ziyaret etti ve bölgelerinde yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi aldı.

İzmir Başkanlar Kurulu’nun sekretaryasını yürüten Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nın (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Bakan Ersoy ile görüşmelerini hakkında şu bilgileri verdi:

“İzmir Başkanlar Kurulu olarak, Çeşme Yarımadası’nın hem  turizm açısından hem de İzmir ve ülkemiz açısından iyi bir noktada olmasını arzu ediyoruz. Yarımada korunarak gelişmeli.. Çeşme Yarımadası’nın planlanmasını istiyoruz. Bu planın da kentteki tüm paydaş kurumların görüşlerinin alınarak, konsensüs içinde yapılmasından yanayız. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da bize Bakanlık olarak Çeşme’de neler planladıklarını ve Çeşme vizyonlarını aktardı. Bakanlığın planladığı Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesini anlattı. İzmirlilerin görüşlerini alarak ilerleyeceklerini söyledi. Bunun için uygun zamanda bir sempozyum düzenleme kararı da aldık. Bilimsel bir tartışmayla konuyu ele alacağız. Çeşme mavi bayraklı plajları, dünyaca ünlü sörf alanı ve muhteşem doğası ile turizm açısından bulunmaz bir bölge. Çeşme Yarımadası’nın planlanmasına acil ihtiyaç. Akan Ersoy bze yapılacak projenin önemli bir bölümünün hazine arazileri üzerinde olduğu bilgisini verdi. Ve ayrıca kamuoyunda dolaşan projeyle ve konuşanlarla Bakanlığın hiçbir ilgisinin olmadığını ifade etti” dedi