Atamızın İstimbotu Müze Olacak

815

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, İstanbul’un işgali sırasında, İngiliz donanması için “Geldikleri gibi giderler” sözü söylediği tekneyi yarı batık halde bulan gazeteci Gökhan Karakaş, teknenin yakın bir sürede müze de sergileneceğini söyledi.

Macera dünyası ile ilgili bir etkinlikte konuşma yapan Milliyet Gazetesi’nin başarı muhabiri Gökhan Karakaş, izleyenleri kendisine hayran bıraktı. Gazeteciliğin birçok branşında önemli haberlere imza atan ve macera sporlarına ilgisi ile de bilinen Karataş, konuşmasında doğa ile ilgili önemli bilgiler de paylaştı.

Yoğun ilginin olduğu ve interaktif bir şekilde yapılan söyleşide Karakaş, tarihimizde önemli bir yeri olan ‘Kartal İstimbotu’ ile de bir müjde verdi. Kartal İs’tmbotu’nu kendisinin bulduğu açıkladı. Bulma hikâyesini de şöyle anlattı:

“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, İstanbul’un işgali sırasında, İngiliz donanması için “Geldikleri gibi giderler” sözü söylediği tekneyi yarı batık halde bulduk. Tekneyi bulduğumuzda içinde 20 ton su ve 2 ton taş vardı. Bir yıl bekledik sağlamalarının yapılması için. Sonra Tuzla Çiçek tersanesine alındı. İstimbot yakın zamanda Beşiktaş’ta bir müze olarak açılacak. İstimbot kömür ile çalışıyor. Tarihini araştırdığımızda ise Hollanda yapımı olduğunu öğrendik” ifadelerini kullandı.

Tarihimize Sahip Çıkmamız Lazım

Karakaş sözlerini şöyle sürdürdü: “4 buçuk milyar yaşındaki mavi dünya su kürede insanoğlunun anatomik olarak sadece 195 bin yıldır var olan çok hücreli bir canlı, her birinde 200 milyar yıldız barındıran 100 milyar galakside ise bir kum tanesi bile olmadığını hatırlamak için doğaya çıkmak yeterli. Tarihi değerlere sahip çıkmalıyız. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul hem su üstü hem de su altı ile oldukça zengin. Ben dalış yaptığımda bana hep altın veya değerli bir şeyler buldun mu diye soruyorlar. Bu bilinçten uzaklaşmalıyız. Tarihimize sahip çıkmamız gerekiyor.”

Soru cevap şeklinde geçen söyleşide, İstanbul’un batık adası olan Vordonisi için yakında Unesco’ya başvuru yapılacağını söyleyen Karakaş, Deniz Arama Kurtarma Derneği’nden de bahsederken dünyada çok önemli bir yere sahip olan gönüllülük kavramının Türkiye’de de gelişmesi gerektiğine dikkat çekti.