180 Yıllık Veli Alemdar John Willard Marriott oldu

942

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden olan Marriott International, İstanbul’daki ilk JW Marriott otelini Karaköy’de açtı. Dünyada 7 binden fazla otele sahip olan Marriott International, İstanbul’daki ilk oteli için 180 yıllık tarihi olan Karaköy’deki tarihi Veli Alemdar Han’ın seçti. Osmanlı zamanında sabun tüccarlarını bulunduğu tarihi han, restore edip 130 odalı lüks otele dönüştürüldü.

Cahit AKYOL

Karaköy’deki Marriott otelini için dün yanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan JW Marriott Istanbul Bosphorus ve Sheraton Istanbul City Center Genel Müdürü Sinan Köseoğlu, “Türkiye’nin en değerli turizm destinasyonlarından İstanbul, artan turizm potansiyeli ile lüks otel markalarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Turizm sektörünün lüks markalarından J. W. Marriott olarak Ankara’dan sonra İstanbul’daki ilk otelimizi de  Karaköy’de açtık. 180 yıl önce İtalyan mimarlar tarafından inşa edilen Veli Alemdar Han’ın restore ederek turizme kazandırdık. Otelimiz tarihi yarımada, Galata Kulesi, adalar, Haliç, Kız Kulesi ve İstanbul Boğazı’nı gören bir manzaraya sahip. İstanbul, ziyaretçilerine hem Doğu’nun mistisizmini ve önemli tarihi değerlerini hem de Batı’nın modernliğini bir arada sunuyor. Kent geçen yıl 15 milyon turisti ağırladı. Bu yükselişe katkıda bulunmak istiyoruz. İstanbul’un gerçek turizm potansiyelini hep birlikte açığa çıkarabiliriz. Otelin yer aldığı bölge, aynı zamanda Galataport projesinin hayata geçeceği bir alan olduğu için çokçmnemli bir konumda” dedi.

Genel Müdür Sinan Köseoğlu
Fotograf: Mürteza AKKAYA

KATARLI YATIRIMCIDAN 93 MİLYON EURO

Otelin mülk sahibinin Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’da toplam 27 oteliyle hizmet veren Katar merkezli Al Rayyan Turizm ve Yatırım Şirketi (ARTIC) olduğunu da açıklayan Sinan Köseoğlu “JW Marriott Istanbul Bosphorus’un yanı sıra yine Marriott International zincirinin bir parçası olan Sheraton Istanbul City Center’a da yatırım yaptı. Şirket, her iki oteli toplam 93 milyon Euro yatırımla satın aldı”. Derken otelin konumun ise söyle anlattı;

TEK PENCEREDEN TARİHİ İSTANBUL

Otelin Boğaz tarafına bakan cephesinde köprü ile başlayarak Kız Kulesi, Adalar, Topkapı Sarayı, Tarihi Yarımada, Ayasofya gibi İstanbul’un en büyüleyici tarihi değere sahip yapılarını tek bir pencereden görmek mümkün. Otelin diğer cephesinde ise Galata Kulesi ve gizli kalmış çatı kiliseleri var. 35 metre yüksekliğindeki avlusuyla dikkat çeken JW Marriott Istanbul Bosphorus’ta 16’sı süit olmak üzere farklı çeşit, metrekare ve manzaralara sahip toplam 130 oda mevcut. Otelin birinci katında Gala ve Karay isimli iki adet gün ışığı alan toplantı salonu bulunuyor. sekiz adet yiyecek ve içecek alanı var. Ana restoran Octo; yüksek kaliteli deniz ürünlerini sunan bir yemek deneyimini İstanbul’a getirmeyi hedefliyor. “Deniztarağı Sahili” anlamına gelen “Praia da Viera” isimli bir sahil kasabasından gelen Portekizli şef Jorge Lavos Costa’nın doğduğu şehrin adı bile denizle ilgili. Portekizli şef, yarattığı menüde yerel deniz ürünleri mirasını Türkiye’nin meze kültürüyle birleştiriyor”.

Otelin Tarihi Yarımada manzarası
Önceki İçerikVer Doları, Al Bileti
Sonraki İçerikBu Yaz Avrupa’dan Türkiye’ye 7 Milyon Koltuk
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.