Ver Doları, Al Bileti

924

Lübnan’da devlete ait hava yolu şirketi Orta Doğu Hava Yolları (MEA), artık uçak biletleri satışlarının sadece ABD Doları’nı ile yapılabileceğini açıkladı.

Ekonomik ve siyasi krizin sürdüğü Lübnan’da devlete ait hava yolu şirketi Orta Doğu Hava Yolları (MEA), 17 Şubat Pazartesi gününden itibaren bilet alımlarında sadece ABD Doları’nı kabul edeceğini açıkladı. Ülkedeki döviz krizi, kararda etkili oldu. Bilindiği gibi yerel para birimi Lübnan Lirası, Lübnan Merkez Bankası’nın sabit kur politikasına rağmen son dönemde kara borsada büyük değer kaybı yaşamıştı. Ülkede bankalardaki mevduatlardan döviz çekilmesine de kısıtlamalar getirilmişti.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı tarafından verildiği ileri sürülen ve Reuters Haber Ajansı tarafından da teyit edilen Amerikan Dolar ile satış kararın, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeni ile alındığı belirtildi. Bu arada havayolu yetkilileri karara tepkiler geldiğini, bu nedenle aldıkları kararı yeniden gözden geçirmeleri konusunu ele alacaklarını ifade ettiler. Karar tartışmalara neden olurken, ülkenin eski Dışişleri Bakanı Gibran Bassil, kararı “Yasa dışı” olarak değerlendirdi.