Isıyı Arttırmak Ve Fırtına Başlatmak

7760

Jamaika hükümeti tarafından “Şeref Nişanı” ile ödüllendirilen Jamaikalı caz piyanisti Monty Alexander ve grubu konser vermek için İstanbul’da. Ünlü piyanist yaptığı müziği “Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak” diye açıklıyor.

Yazan; Melis BAYAM

Piyanisti Monty Alexander ve grubu 24 Şubat pazartesi akşamı saat 20:00’de Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşuyor. Grubun repertuvarı, Jamaika yerel müziğinden, çeşitli caz melodileri ile Blues ve Reggeaye kadar uzanıyor.

Piyanist Monty Alexander, memleketi Jamaika-Kingston’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındıktan sonra yaklaşık altmış yıl çeşitli projelerle dünyayı gezen, canlı kişiliği ve vermeye çalıştığı mesajla dünyadaki izleyicilerini memnun eden bir Amerikan klasiği.

Sergilediği performansları, yeteneği ve romantik ruhu ile hayata bakışı zamanın çok ötesinde. Sanatçı müziğini şöyle ifade ediyor, “Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak.” Alexander’ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı, Amerika şarkıları, Blues, Bebop, Kalipso, Reggae tarzlarını da içine almakta.

Monty Alexander

2000 yılında Jamaika Hükümeti tarafından “Şeref Nişanı” ile ödüllendirilen Monty Alexander’a, üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies Üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verildi.