Dansın Ustaları Prömiyer Yaptı

5853

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, MDT İstanbul Proje Grubunun performans sergilediği “Dansın Ustaları”, prömiyer gecesinde seyircilerin beğenisine sunuldu.

Klasik baleden çağdaş dans anlayışına uzanan bir yelpazede, ülkemiz dans sanatının deneyimli koreograflarının ilk kez bir araya geldiği;  çağdaş bir anlatım olan “Dansın Ustaları” seyircilerin yoğun alkışları ve ilgisi ile prömiyerini gerçekleştirmiş oldu.

Ülke çapında dans sanatının önde gelen ve usta kabul edilen koreograflarından Mehmet Balkan, Uğur Seyrek, Aydın Teker ve Beyhan Murphy’nin eserlerinden oluşan “Dansın Ustaları”nda, İstanbul Devlet Opera ve Balesi MDT İstanbul sanatçıları , ustalara saygı anlayışı ile performans gösterdi.

Dünyadaki modern ve klasik ekollerin bir noktada ulaşabileceğini gösteren “Dansın ustaları”n da; Mehmet Balkan’ın Tokyo Balesi için yaptığı “Siyah ve Beyaz” eserinin bir uyarlaması, Uğur Seyrek’in çeşitli Devlet Balelerinde oynamış olan “Kimlikler” ve “Kurban” adlı iki modern bale eseri, Aydın Teker’in çizgi dışı üslubu ile yarattığı “Stkh” ve Beyhan Murphy’nin popüler eseri Güldestan’dan “Cafe de Nar” programı oluşturdu. “Dansın Ustaları”, Beşiktaş Süleyman Seba Kültür Sanat Merkezinde 26 Şubat ile 4 Mart tarihlerinde İstanbul seyircisi ile buluşmaya devam edecek.