LOT Condor’u Aldı

993

İflas eden turizm şirketi Thomas Cook’a ait Alman havayolu markası Condor’u Polonya hava yolu şirketi LOT’un satın almasına ilişkin süreç tamamlandı. Almanya Federal Rekabet Kurumu Bundeskartellamt satış için onay verdi.

Dünya üzerinde 120 farklı noktaya yılda 10 milyon yolcu taşıyan ve Polonya Hazine Bakanlığı iştirakı olan LOT ile filosunda 50 uçak bulunan ve yılda 9.5 milyon yolcuyu dünyanın 90 farklı noktasına taşıyan Condor’u alması havacılık sektöründe olumlu karşılandı. Bu arada Almanya Federal Rekabet Kurumu Bundeskartellamt Başkanı Andreas Mundt imzasıyla yayınlanan açıklamada satış için onay verildiğini duyurdu..

Satış işleminin önümüzdeki Nisan ayının sonuna kadar tamamlanması beklenirken, LOT’un ne kadar ödeme yapacağı açıklanmadı. İngiliz turizm şirketi Thomas Cook’un iflasını açıklamasının ardından şirketin Alman tatil hava yolu markası Condor, Alman Kalkınma Bankası Kfw ve federal hükümetten 380 Milyon Euro köprü kredisi alarak iflastan kurtulmuştu.

Geçtiğimiz ocak ayında da Polonya Havacılık Grubu PGL Condor’a teklif vermişti. Alınan krediyi de ödeyeceği ancak kredi aborcunun dışında Condor’un satışı için Polonyalı şirketin ödeyeceği miktar açıklanmamıştı. Bu paranın da 250 Milyon Euro olacağı havacılık sektörü tarafından ileri sürülmüştü. Buna göre Condor’un toplam satışının kredi borcuyla birlikte 630 Milyon Euro’yu bulacağı belirtildi.