ITB Berlin İptal Edilebilir

11974

Bir yanda Korona virüsü, diğer yanda da küresel ekonomik kriz derken bu yılın ülkemiz turizmi için zor bir yıl olacağı kesin. Çinlilerin bıçak gibi kesilmesinin ardından rotamızı yine Avrupa ve kuzey ülkelerine çevirdik. Ancak şimdiden Yunanistan ve İspanya bizle arasındaki farkı açtı. Arap turist geçen yıl durumu kurtardı ama ümidimiz bu yıl Balkan ülkeleri ve eski müdavimler İngiliz ve Alman turistler. Biz de 2020’nin nasıl olacağını duayen turizmci Serdar Bayraktar’a sorduk. 

Cahit AKYOL

Serdar Bayraktar turizm ile 1985 yılında İstanbul’da Vitur adlı acente de çalışmaya başlayınca tanıştı. Bir süre sonra mesleğini geliştirmek için Almanya’ya gitti. Orada 6 yıl kaldı. Çeşitli tur operatörleri ile çalıştı. 1995 yılında Türkiye’ye döndü. Magic Life otellerinde Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev aldı. Ancak daha sonra yine acente ayağına geçip profesyonel turizm hayatıma devam etti.

2004 yılında Antalya bölgesinde Shopping olarak adlandırılan turizm çeşidinde çalıştı. Kültür turları da yaptırdı. Apollon/IQ Travel da çalıştı. 2017 yılında Alman Tur Operatörü olan LMX Touristik’in Türkiye Genel Koordinatörlüğüne atandı. Halen bu görevini sürdüren duayen turizmci Serdar Bayraktar Turizmmuhabir’nin sorularımı söyle yanıtladı:

TÜRKİYE PASTANIN EN BÜYÜK PAYINI ALIYOR

Temsilcisi olduğunuz Alman şirketini anlatır mısınız? Türkiye’ye yılda kaç kişi getiriyorsunuz? Yıllık cironuz ne kadar?

LMX Touristik Almanya’nın en güçlü dinamik paketleyici tur operatörü, başka bir deyişle veya daha yaygın olarak kullanılan ismi On-Lıne tur operatörü. 20 yıllık bir şirket. Merkezi Leipzig şehrinde. Yıllık ciromuz 300 Milyon Euro ve yaklaşık 500 bin Pax. Dünyanın her yerine turist gönderiyoruz. Ancak 180 bin Pax ile Türkiye pastanın en büyük payını alıyor. Ülkemiz bir anlamda LMX’in lokomotifi durumunda. Türkiye’ye olan pax sayımız her geçen yıl artıyor, 2017 de 90 bin olan misafir sayımızı 2019 da 180 bine çıkarttık..

Bu yıl Türk turizmi Corono virüsü nedeniyle büyük kayıp yaşıyor. Sizce bu iş nereye kadar gider? Kaybımız ne kadardır?

Corono virüsü nedeniyle Çin den gelen ve bilhassa kültür turu yapan bir kitleyi maalesef kaybettik. Çinli turistler daha çok kültürel geziler yapan kişilerdir. Özellikle Kapadokya, Pamukkale, Kuşadası ve İstanbul’u ziyaret ederler. Bu virüsten en çok bu bölgeler etkilendi. Kaybımızı şimdiden kestirmek mümkün değil, ancak yılda 1 milyon Çinli turist geldiğinizi düşünürsek, bu salgının uzaması kayıpların katlanarak artacağının işaretidir.

BU YIL Kİ KAYBIMIZI TELAFİ EDEMEYİZ

Bu kaybı hangi pazarla telafi edebiliriz?

Bu kaybı kısa sürede maalesef telafi edemeyiz, zira aniden ortaya çıktı. Uzun vaade de alternatif olabilecek bir pazar yok. Zira Avrupalı halen kültür turlarına gelmeyi red ediyor.

ÇİN SEVEN BİZE GELMEZ

Çin’e giden yıllık turist sayısı yaklaşık 60 milyon civarında, biz Türkiye olarak Çin’e gidemeyen turistlerin ne kadarını ülkemize çekeriz?

Niyeti Çin’e gitmek olan bir turisti maalesef Türkiye ye çekemezsiniz. Tamamen farklı bir kültür ve gelenekler olduğu için bizim o kesim için bir alternatif olacağımızı sanmıyorum.

BÖYLE FİYAT POLİTASI OLMAZ

Akdeniz çanağındaki rakip ülkelerimiz İspanya ve Yunanistan ile bu yaz rekabetimiz sizce nasıl olacak?

2020 yılında Akdeniz çanağındaki rekabet maalesef şimdiden İspanya ve Yunanistan dan yana gelişiyor. Ülkemizde konaklama fiyatları arttı. Söz konusu 2 ülke de indirime gidildi. Bir de aile olan turisti Mısır’a kaptırmak üzereyiz. Fiyat artışlarına kimse bir şey demiyor ama bunu makul rakamlarda yapmak gerek, hem fiyatları yüzde 10 yukarı çekeceksiniz hem erken rezervasyon indirim oranlarını yüzde 5 düşüreceksiniz sonra da Avrupa da satışlar bu yıl zayıf diyeceksiniz. Böyle fiyat politikası olmaz.

ZAMLAR YAVAŞ YAVAŞ OLMALI

Bizim ne tür bir fiyat politikası uygulamamız gerekiyor?

Ülkemize gelen turist sayısı olarak tabii ki yükselişte. 2019  güzel bir yıl oldu ama bunun da sebepleri pazarları çeşitlendirmekti. Eskiden Almanlar, Fransızlar, Hollandalılar, Avusturyalılar, İsviçreliler vardı. Şimdi ise Romen, Polonyalı, Slovak, Çek ve Macar turistlerimiz var. Ama şunu unutmamalıyız biz orta Avrupa ülkelerine sırt çevirmemeliyiz. Onlarda turizm neredeyse 12 ay devam ediyor bunu da kaybetmemeliyiz. Fiyatlarımızı yavaş yavaş artırarak hem gelen kişi sayısı hem de elde ettiğimiz geliri de dengelememiz gerek.

BALKANLAR ATAKTA

İngiltere, Polonya ve Balkan ülkeleri bu yıl Türkiye’ye gelme atağında. Siz ne düşünüyorsunuz?

Evet haklısınız. İngiltere, Polonya ve Balkan ülkelere 2019 da olduğu gibi 2020 de de ataklarda. Ülke için gayet iyi bir denge, ama dediğim gibi bunun yüzünden diğer pazarları, bizim ‘’eski pazarlar’’ diye adlandırdığımız ülkeleri de bir kenara atmamamız gerek.

THOMAS COOK YERİNE TUI VEYA TEWE

Siz Alman ve Türk pazarını çok iyi biliyorsunuz. Thomas Cook’un iflası ülkemizde bir domino hissi yarattı mı? Ya da bunun sonucu yaza doğru mu? Belli olacak?

Thomas Cook’un iflası bir domino etkisi yaratmadı. Ancak insanların daha temkinli davranmalarına yol açtı. Bunu şimdi bilhassa Alman pazarında görüyoruz. İnsanlar, ya tatil kararları ile ilgili bekliyor ve kısa vadede tatile karar veriyorlar (geçen yıl zira para kaybettiler) veya güvendikleri Alman markalarına yöneliyorlar (TUI veya REWE Grubu gibi) Bu yüzden de Alman pazarında bir gerileme var. Bana göre sanırım son dakika satışları ile hız kazanacak.

ALMAN SON ANDA KARAR VERECEK

Sizce Türkiye’ye gelmeyi düşünen Almanların kararları nasıl olacak?

Alman pazarındaki durum şöyle: İnsanlar bekliyor ve son anda karar verecekler. Genel olarak Alman pazarında yüzde 10’luk bir kayıp var, ancak bu kayıp Temmuz’dan sonra kapanır ve yine de artıya geçeriz. Dinamik paketlemenin tüm avantajlarını kullanıp en güzel ve maalesef bunu da demek zorundayım en uygun tatil paketlerini hazırlayacağız.

ALMANLAR MAÇI TERCİH EDER

Haziran ayında Avrupa Futbol Şampiyonası yapılıyor. Sizce futbol düşkünü Almanlar maçları tatillerine mi tercih edecekler?

Haziran ayının bu yıl zor geçeceğini aylardır söylüyorum. Hem Avrupa Futbol Şampiyonası var hem de Almanya genelinde herhangi bir okul tatili yok. Geçen yıl aynı sorunu Mayıs ayında yaşadık. Birçok otelci dostlarımızdan şimdiden Haziran ayına önlem almaları için ricada bulunuyoruz. Ama maalesef çok yavaş ilerliyoruz. Futbol Şampiyonası bence etkileyecek, zira birçok ülke ve şehirde yapılacağında insanlar takımlarını desteklemek adına birkaç kez ve kısa City-Trip yapacaklar, bunu da yıllık tatil bütçelerinden kesecekler doğal olarak.

KLASİK ACENTE YERİNE ON-LİNE

EMİTT Fuarı eski canlılığını bu yıl yitirdi. Sizce, global krizin bir göstergesi mi? Yoksa iç piyasadaki günden güne kötüleşen ekonomimiz mi?

EMİTT’deki sakinlik bu yıl dikkat çekiciydi. Benim tahminim stant ücretlerine yapılan zamların da sebep oldu bu sakinliğe. Bir de şu olgu da var. Turizm artık globalleşiyor ve piyasada bulunan yerel aktörler azalıyor. Artık herhangi bir klasik seyahat acentesini fuarlarda stant kurmuş olarak görmek mümkün değil. Ağrılık on-line, yatak bankaları vb yapılarda. Bu da bir başka bakış açısı.

ITB BERLİN İPTAL EDİLEBİLİR

Önümüzdeki günlerde ITB Berlin yapılacak. ITB’de EMITT gibi sönük mü geçecek?

ITB fuarı dünyanın en büyük Turizm fuarı, bu yıl sönük geçmesi olasıdır zira söz konusu Corono virüsünün açtığı yaralar ne kadar büyük olacak henüz belli değil.. Bu şekilde devam ederse Alman hükümetinin de önlem alması gerekir, yoksa hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısında müthiş azalmalar olacaktır. Şu an bile Avrupa birçok Uluslararası Kongre iptal edildi, aklıma bile getirmek istemiyorum ama Berlin’in de iptal olma durumu olabilir.

Önceki İçerikAltı Avrupalıya Artık Vize Yok
Sonraki İçerikÖlümcül Korona Korkutmadı Ölüm Demiryolu Ürpertti
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.