Pegasus Pilotu Tutuklandı

947

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağının kaza yapması sonrasında uçağın kaptan pilotu tutuklandı. 5 Şubat gecesi meydana gelen kazada 3 yolcu yaşamını yitirmişti.

Mürteza AKKAYA

İzmir’den kalkıp İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı pistte duramayarak pist dışına çıkmıştı. Kazanın ardından yaralı olarak kurtulan ve 15 gündür hastanede tedavi gören kaptan pilot M.A dün Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade verdi. Pilot suçlu bulunarak tutuklandı Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.

Kaptan pilot ifadesinde uçağa yıldırım çarptığını normal bir iniş yaptığını iddia etti. Pistte daha önceki fren izlerinin sinmediğini bu nedenle uçağını kaymış olabileceğini, havalimanında pist sonu durma bölgesi (stopway) alanının bulunmaması ve pistin sonunun bayır aşağı olmasının bu kazanın meydana gelmesindeki etkenlerden olabileceğini iddia etti. M.A suçsuz olduğunu kusuru olmadığını iddia etti. Ancak mahkeme kaptan pilotu hatalı bularak tutuklanmasına karar verdi.