Konaklama Vergisi; 1 Kasım’da başlasın

1110

TÜRSAB, Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurarak Konaklama Vergis’nin 01 Nisan 2020 yerine 01 Kasım 2020 tarihinde başlaması yönünde talepte bulundu.

TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri Nalan Yeşilyurt, Hamit Kuk, Ceren Anadol ve Diyaeddin Şahin’den oluşan TÜRSAB Heyeti, Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileriyle bir araya geldi Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Arabacı’nın koordinasyonunda düzenlenen toplantıda TÜRSAB Heyeti, seyahat acentelerinin talep ve beklentileri ile ilgili istişarelerde bulundu. Üçüncüsü yapılan toplantının gündeminde konaklama vergisi ve kaçak seyahat acenteciliği de vardı. Toplantıda yüzde 1 olarak başlayıp, Ocak 2021 itibarıyla da yüzde 2 olması öngörülen konaklama vergisinin sektörü zora sokacağını belirtildi. Bu nedenle hiç olmazsa sürecin 1 Kasım’da başlatılması talebinde bulunuldu.

TÜRSAB KAÇAK ACENTALARI BİLDİRECEK

Toplantıda kaçak seyahat acenteciliği konusu da görüşüldü. TÜRSAB’ın, kaçak seyahat acenteciliği ile mücadele kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yanı sıra vergi daireleriyle de ortak çalışma yürütmesi planlandı. Buna göre TÜRSAB, Türkiye’nin her ilinde yapılan denetimlerle kaçak seyahat acenteciliği yaptığı tutanaklarla belirlenen kişi ya da şirketleri vergi dairesine bildirecek. Vergi daireleri de söz konusu firma veya kişileri incelemeye alarak teftişe gidecek. Yapılacak teftişler sonucu belgesiz faaliyet yürütenlere cezalar kesilecek. Toplantıda alınan bu kararın, kaçak seyahat acenteciliği üzerinde caydırıcı bir etki yaratması bekleniyor.