Kârını 4’e katladı 3 bin çalışanını kovuyor

1049

Dünyanın en büyük ‘Online Seyahat Acentası’ Expedia, 2019’un son çeyreğinde kârının 17 milyon dolardan 76 milyon dolara çıkmasına rağmen 3 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Batı basınında yer alan haberlere göre bu finansal sonuç hissedarları mutlu etmedi. Expedia, Hotels.com, Hotwire.com ve Egencia gibi uluslararası markalara sahip olan ABD merkezli bir şirket. Expedia Grubu, arama motoru Google’ı aleyhine çalışmakla suçladıktan, CEO’sunu değiştirdikten sonra, bu kez işçi çıkarmaya karar verdi.

Yönetim çalışanlara gönderdiği e-postalarda “2019 yılında elde ettiğimiz kötü ticari sonuçlar ve yönetimde yapılan değişiklikten sonra, şirket yeni ve daha sağlıklı bir yol aramakta idi. Dünyanın farklı noktalarında görev yapan yöneticilerimizle yapılan görüş alışverişi, son dönemde sağlıksız ve disiplinsiz bir büyüme yaşandığını ortaya koydu. Bu nedenle Başkan Barry Diller 3 bin çalışanla yollarını ayıracaklarını, bir takım aktivitelere son vereceklerini ve bu şekilde finansal yapıyı daha sağlıklı hale getireceklerini açıkladı” denildi.

Bu arada Başkan Barry Diller Seattle Times’a yaptığı açıklamada  “Eminim, aktivitelerimizi azaltarak ve hedeflerimizi netleştirerek ekiplerimizin, bizim, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın öncelik verdiğimiz projelere yoğunlaşmalarını temin edeceğiz” dedi.

Çalışan sayısını yüzde 12 azaltarak Expedia, iki haneli bir büyüme yakalamayı ve hissedarlarını mutlu etmeyi planlıyor. Bu arada şirketin hisse senetleri piyasalarda yüzde 10 değer kaybetti.