Kulaklarla İzlenecek Bir Bale “3 Silahşor’’

7420

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sosyal sorumluluk kapsamında görme engellileri bale ile buluşturuyor.

Melis BAYAM

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2016 yılında Sesli Betimleme Derneği, Fındıklı Rotary kulübü ve Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi işbirliği ile Türkiye’ de bir ilki gerçekleştirerek‘’ Engelli sanatseverlere Sesli Betimleme ile Fındıkkıran Balesi’’ ni sunmuştu. Bu yıl, bu işbirliğinin devamında ‘’ Üç Silahşor’’ balesi sesli betimleme ile 220 görme engelli ile buluşacak.

Alexandre DUMAS’nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan Üç Silahşor, Armağan DAVRAN ve Volkan ERSOY’ un senaryo ve koreografisi, Giuseppe Verdi’nin müzikleri ile hareket buluyor. Müzik düzenlemesi Bujor HOINIC tarafından yapılan eseri İstanbul Devlet Opera ve Balesi sahneye koyuyor.

Üç Silahşor bale temsili öncesinde görme engelli sanatseverler Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi fuayesine yerleştirilecek kostümlere ve kendilerine özel olarak yardımcı olacak gönüllüleri ile dekorlara dokunarak eserin dönemi ve ruhu konusunda fikir sahibi olacaklar. Temsil sırasında ise; Sesli Betimleme Derneği uzmanları önceden izleyip çalıştıkları eseri kulaklıklar vasıtasıyla kendilerine aktaracaklar. Sanatın engellilerimiz için de var olduğunun en iyi şekilde gözlemlenebileceği bu özel temsil 29 Şubat saat: 16.00’ da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek