1 Ayda 11 Avrupa Ülkesine Vize Muafiyeti

2421

Dışişleri Bakanlığı Arnavutluk, Belçika, Hırvatistan, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık’tan sonra (Bknz: https://www.turizmmuhabiri.com/index.php/2020/02/22/alti-avrupaliya-artik-vize-yok/ ) şimdi de Hırvatistan, İrlanda, Malta, Portekiz ve Norveç vatandaşlarına, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren vize muafiyeti getirdi. Böylelikle 1 ay içerisinde 11 Avrupa ülkesi vatandaşının  Türkiye’ye girişlerinde vize sorunu ortadan kalktı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy söz konusu ülkelerin vatandaşlarının gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanmasının kararlaştırıldığını açıkladı.  Aksoy açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyelerine yönelik vize rejimimizde bir bütünlük sağlamak adına Hırvatistan, İrlanda, Malta, Portekiz ve Norveç vatandaşlarına, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanması kararlaştırılmıştır.

* Bu adımla, söz konusu ülkelerle turizm potansiyelimizin arttırılması ve diğer alanlardaki ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.