Turizmde Gelecek 10 Yılın 7 Trendi

1057

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) tarafından düzenlenen toplantıda, turizmde gelecek on yılın trendleri değerlendirildi. İşte 7 trend…

İstanbul Turizm Derneği ev sahipliğinde Raffles Hotel İstanbul’da toplantı yapıldı.  Toplantıda ‘Turizmde Gelecek On Yılın Trendleri’ adlı raporun sunumu gösterildi. Yalçın Aydın başkanlığındaki toplantıda raporun sunumunu Besfin Kurumsal Finansman Direktörü Nihan Tarmur yaptı. Dünya turizminden İstanbul’daki turizm rakamlarına kadar detaylı bir analizi içeren raporda turizmdeki trendler ön plana çıktı. İşte turizmde gelecek 10 yılın trendleri;

Kişiye Özel Seyahatler

Kişiselleştirilmiş seyahat gün geçtikçe yeni teknolojilerle gelişim göstermektedir. Gurme keşiflerden sanat avcılığı, macera ve spor seyahatlerine kadar birçok alana kişiler özel ilgi gösteriyor. Bu seyahat trendinin gelecekte cazibesini koruyacağı düşünülüyor.

Ekolojik Seyahat

Greta Thunberg isimli İsveçli iklim aktivisti genç öğrencinin başlatmış olduğu farkındalık hareketinin turizm sektörüne etkisiyle, gelecek seyahat tercihlerinin doğayı korumaya yönelik değişiklik göstereceği öngörülmektedir.

Sağlıklı Yaşam ve Spa Seyahatleri

Gelecekteki seyahat trendlerinde sağlıklı yaşam ve spa seyahatleri de öne çıkmaktadır. Sağlıklı yaşam mottosunu benimseyen yolcuların sayıları her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla zayıflama kampları, lüks ve teknolojik cihazlardan uzak tatil anlayışı, yoga ile yenilenme gibi aktivitelerin bulunacağı seyahatlerin ilgi göreceği tahmin edilmektedir.

Yavaş Seyahat

Sloganı ‘‘teknolojiden uzak dur, dünya ile ilişkilerini tazele ve rahatla’’ olan Yavaş Seyahat trendi, Dünya’nın ünlü iş adamlarından Bill Gates’in de içerisinde bulunduğu büyük bir kitleyi etkisi altına almaya hızla devam etmektedir.

Jet ile Dünya Turları

Özel jetlerle düzenlenen tematik seyahatler veya dünya turları çok revaçta. Dünyanın lüks otel zincirleri ve seyahat firmaları bu trende öncü oluyor. Gelecek dönemlerde jet ile dünya turlarının turizmde ilgi göreceği öngörülüyor.

Sosyal Sorumluluk Seyahatleri

Dünya siyasi kargaşa halindeyken, birçok insan tatilde bile bir fark yaratıyormuş gibi hissetmek ister. Diğer insanlara yardım etmek iyi hissettirir ve bu seyahat türünün popülaritesini 2030 ve sonrasında da artırması beklenmektedir.

Glamping Seyahatleri

Rutine binen tatil anlayışından sıkılan gezginlerin ortaya çıkarttığı, alım gücü yüksek kişilerin rağbet ettiği yepyeni bir akım ‘Lüks Kamping’ ya da ‘Butik Kamping’ (Glamping) gelecek trendleri arasında yer alacağı tahmin ediliyor.