Turizmde ŞOK… ITB Berlin 2020 İptal

2371

Dünya turizminin kalbini attığı ITB Berlin iptal edildi. Gerekçesi Korona virüsü tehdidi… 54 yıldır yapılan ve dünyanın en büyük seyahat fuarı sayılan Berlin’deki Uluslararası Turizm Borsası (ITB) tahinde ilk kez yapılmayacak.

Cahit AKYOL

Almanya’nın Berlin kentinde 4-8 Mart 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan Berlin Uluslararası Turizm Borsası ITB, iptal kararı dün gece verildi. Fuarın düzenleyicisi Messe Berlin GmbH, ile Alman Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı toplantı sonrasında ITB’nin iptaline karar verdi. Karar sonrasında Messe Berlin’den Wolf-Dieter ’54 yıllık ITB Berlin tarihinde benzer bir durum yaşanmadı’ dedi…

Messe Berlin GmbH CEO’su Dr. Christian Göke, “180’den fazla ülkeden 10 binden fazla katılımcıyla ITB Berlin, dünya turizm endüstrisi için son derece önemlidir. Ziyaretçilerimizin, katılımcılarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği konusundaki sorumluluğumuzu çok ciddiye alıyoruz. ITB Berlin 2020’nin iptali ile şimdi anlaşmamız gerekiyordu” dedi.

TARTIŞARAK KARAR VERDİLER

ITB Berlin 2020’in yapılıp yapılmayacağı kararı için dün akşam saatlerinde toplantı düzenlendi. Toplantıda Sağlık bakanlığı yetkilileri iptali gerektirecek bir durum olmadığını, İçişleri bakanlığı yetkilileri ise  iptal edilmesi gerektiğini savundu. Kararın uzun tartışmalardan sonra alındığı belirtildi. Bu kararın alınmasında, Berlin halkının fuar nedeniyle dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek kişilerin oluşturacağı riski kamu yönetimine bildirmesi etkili olduğu öğrenildi. Ayrıca karar verilirken Almanya’da teyit edilmiş enfeksiyon vakalarının da görülmesinin etkili olduğu ileri sürüldü.

İŞTE KARAR

İptal kararı ile ilgili olarak ITB Berlin Fuarı’nı yönetimi tarafından yapılan açıklama şöyle: ITB Berlin 2020 gerçekleşmeyecek. Yeni korona virüsün (COVID-19) hızla yayılması nedeniyle Federal Sağlık Bakanlığı ve Federal Ekonomi Bakanlığı, ITB Berlin’in iptal edildiğine dair görüşlerini açıkladı. 

Bu akşam 18.27’de Berlin’deki Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinden sorumlu sağlık otoritesi, etkinliğin düzenlenmesinde önemli ölçüde daha sıkı kısıtlamalar getirdi. İhtiyaçları arasında yetkili makam, her katılımcının Messe Berlin’e belirlenmiş bir risk alanından olmadığını ya da bir risk alanından bir kişi ya da kişilerle temas halinde olmadığını kanıtlaması gerektiğini şart koştu. 

Messe Berlin’in genel olarak bu gereksinimleri karşılaması mümkün değildir. Messe Berlin, haftalarca büyük ölçekli etkinlikleri tutma veya iptal etme kararının yalnızca ilgili uzman makamların tavsiyelerine veya talimatlarına dayanarak alınacağını duyurmuştu. 

Messe Berlin  Denetleme Kurulu Başkanı Wolf-Dieter şunları söyledi: ”Etkinliğin 54 yıllık tarihinde ITB Berlin ve Messe Berlin’de benzer bir durum yaşanmadı. Son birkaç gün ve haftalar boyunca ITB Berlin tarafından yönetilen dünyanın her yerinden tüm katılımcılara ve ortaklarımıza teşekkür ediyoruz. Pazardaki ortaklarımızla güvenilir ilişkimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Önceki İçerik1 Ayda 11 Avrupa Ülkesine Vize Muafiyeti
Sonraki İçerikVirüsten Turizme 22 Milyar Dolarlık Darbe
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.