Virüsten Turizme 22 Milyar Dolarlık Darbe

2223

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) Başkanı Gloria Guevara, Corona Virüs salgınının dünya turizmine maliyetinin ‘en az’ 22 milyar dolar (137 milyar TL) olacağını tahmin ettiklerini ileri sürdü.

WTTC) Başkanı Gloria Guevara, İspanyol El Mundo gazetesine yaptığı açıklamada, “Bu rakam sadece Çinli turist sayısındaki düşüşün etkisi. Bu hesabı geçmiş krizler, mesela SARS (akut solunum yetmezliği sendromu) virüsü yahut H1N1 (domuz gribi) krizleri sırasındaki tecrübemize dayanarak yaptık ve sadece yurt dışına seyahat etmekten vazgeçen Çinli turistler sebebiyle sektörün kaybını dikkate aldık” dedi.

Guevara bunun “en iyimser” hesap olduğunu ve Çinli turist sayısında yüzde 7’lik bir düşüş var sayımına dayandığını açıkladı.

Oxford Economics adlı kuruluşun bu konuda yaptığı araştırmaya göre de, eğer Corona Virüs krizi 2000’lerin başında gene Çin’de ortaya çıkan SARS virüsü kadar uzun sürersei, turizm sektörünün kaybı 49 milyar dolara (306 milyar TL); eğer daha uzun sürerse 73 milyar dolara (455 milyar TL) yükselebilir. Bu krizden (turizm geliri olarak) en çok etkilenecek ülkelerin, Çinli turistlere ‘bağımlı’ Tayland, Kamboç ve Filipinler gibi ülkelerin olması bekleniyor.