Türkiye Turizmi Dijital Dünyada Pozisyon Aldı mı?

3265

Dünyanın en büyük turizm fuarı ITB Berlin’in iptal edilmesiyle birlikte sorulacak en önemli soru, Türkiye turizmi dijital dünyada pozisyon aldı mı? Uzun yıllardan beridir düzenlenen ITB, WTM, IMEX gibi dünya çapındaki turizm fuarlarının sonu mu geliyor?

Sait YARDIMCI

Bu yıl ülkemizde düzenlenen EMIT fuarının kötü bir sene geçirmesiyle, üstüne Berlin ITB’nin de iptal haberinin duyulması tüm turizm ve ekonomi dünyasında büyük bir şok yaşattı. Geçtiğimiz yıl Thomas Cook iflasından sonra turizmde epey zor günlerin Türkiye turizmini beklediğini konuşurken ITB Berlin Turizm Fuarının iptalinde sadece Türkiye turizminin değil dünya turizminin de etkileneceği kesin. Zira dünya turizminin borsası olarak bildiğimiz bu fuar turizmde gerçek anlaşmaların yapıldığı ve ülkelerin turizmlerini pazarlandıkları en büyük platformdu.

Peki, bundan sonrasında olacakları şimdiden on görmek çok zor gibi görünse de böylesine önemli bir fuarın iptal edilmesinin telafisini dijital platformlarda yapabilinir mi? Tabii ki yapılır. Dijital dünyada Avrupa’nın ve dünyanın en büyük fuarlarını düzenlenmek çok da zor değil. Birçok turizm fuarının randevularını cep telefonlarına indirdiğimiz APP’lerle veya dizüstü, masaüstü bilgisayarlarla fuar öncesinde yapabildiğimize göre, seminer ve konferanslara katilim, B2B meeting, round table meeting, live broadcast vs platformlarla gelecek yıllarda bu tur organizasyonlar pekala yapılabilir.

FUARLAR DEMODE OLDU

Burada en önemli husus bu tur fuarların artık eski model olduğu, bundan sonra turizm fuarları yerine ülkenin marka değerini yükseltmek, ülkemizde uluslararası büyük etkinlikler, konserler, festivaller, özellikle de film festivalleri yapmak lazım. Hatta bu aktivitelere büyük destekler verilmeli hatta bu ülke politikası olmalı.

Yine geçtiğimiz hafta dünyanın bir diğer tarafında Rio karnavalı yapıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da muhteşem geçti. Çünkü bu karnaval Brezilya devlet politikası haline gelmişti. Görkemli olması dışında başka bir seçenek yoktu. Böylesine büyük bir karnaval her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın her yerinden turist çekti.

Ülkemizde böylesine önemli organizasyonlar yapılabilir ancak belediyeler ve merkezi hükümet bu tur işleri siyaset gözetmeksizin birilerine iş vermek yerine, bu işi en iyi yapabilecek projesiyle gelecek insanlara destek verirse kalite yakalanır. Görkemi tüm dünyaca bilinir.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Berlin Film Festivali de COVID 19 virüsüne rağmen tüm film dünyasının ve medyasının yakında izlediği, her şeye rağmen hiç bir sorun yaşamadan başarıyla sonladığını söyleyebiliriz.

Bu yıl 70.si düzenlenen Berlin Film Festivalin’de Altın Ayı en iyi film ödünü (Golden Bear Best Film) Mohammad Rasoulof, Kaveh Farnam, Farzad Pak yapımcılığını üstlendiği Sheytan Vojud Nadarad Filmi aldı.