Alena Baeva Ve Ulusal Basque 9 Mart’ta CRR’de

9752

Genç kuşağın en dikkat çeken virtüözü Alena Baeva, Avrupa’nın sayılı orkestralarından “Ulusal Basque Orkestrası” ile 9 Mart Çarşamba akşamı CRR’de sahne alıyor.

Ateş ÇELİK

Büyük uluslarasın yarışmaların birincisi keman virtüözü Alena Baeva, gelmiş geçmiş en popüler konçertolardan biri olan Alman Besteci Max Bruch’ın 1 no’lu keman konçertosunu Cemal Reşit Rey Konser Salonu icra ediyor.

Avusturyalı şef Hans Graf ‘ın yöneteceği orkestra, Türkiye’de çok nadiren canlı dinlenebilecek romantik müziğin en gizemli şaheseri, Anton Bruckner’in son senfonisini seyirci ile buluşturuyor.Konser öncesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Yayın Yönetmeni Cem Mansur “Bruckner, bir tuhaf adam” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

Ulusal Basque Orkestrası

İspanya’nın önde gelen senfoni orkestralarından biriSİ olan Ulusal Basque Orkestrası Bask kültürünün dünya genelinde tanınması için adeta bir kültür elçisi rolü üstlenen bir orkestra. Şimdiye kadar Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere, İtalya’nın yanı sıra Arjantin, Brezilya ve Şili gibi Latin Amerika ülkelerinin de dâhil olduğu çok sayıda uluslararası turneye katılan ünlü müzisyenler 9 Mart’ta CCR’de sahne alıyor.

Şef Hans Graf

Geniş repertuvara sahip olmasıyla tanınan seçkin Avusturyalı şef Hans Graf;Houston Senfoni, Calgary Filarmoni, Orchestre National Bordeaux Aquitaine’de müzik direktörlüğü yaptı. Ayrıca Salzburg Mozarteumve Bask Ulusal Orkestrası’nı yönetti. Graf, Fransız Hükümeti tarafından “Chevalier de l’Ordre de la Legiond’Honneur”, Avusturya Cumhuriyeti’ne hizmetleri için de“Grand Decoration of Honour in Gold”ile ödüllendirildi. Aynı zamanda Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü’nde Emeritus Profesör unvanına sahiptir.

Alena Baeva Kimdir?

Mstislav Rostropovich ve Seiji Ozawa ile çalışan, hayranlık uyandıran sanatıyla adından söz ettiren Alena Baeva, kuşağının en hızlı yükselen keman sanatçılarından birisi. Wieniawski (2001), Moscow Paganini (2004), Sendai (2007) uluslararası keman yarışmalarında Grand Prix ve diğer özel ödülleri kazandı. Baeva, unutulmaz bir kariyer sahibi olmayı başardı ve dünyanın tanınmış orkestraları ile beraber sahne almaya başladı.