WTO yüzde 1’le 3 daralma bekliyor!!! Sahi mi?

3837

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (WTO), 2020 yılında Korona virüsü nedeniyle uluslararası turist sayısında yüzde 1 ile yüzde 3 oranlarında düşme beklendiğini açıkladı.

Oysa kriz öncesi aynı örgüt yüzde 4’lük bir büyüme öngörüyordu. Yapılan açıklamaya göre, bu düşüş sektör için 30 ile 50 milyar dolarlık (180-300 milyar TL) bir iş kaybı anlamına geliyor, ancak “Virüs salgınının dünya turizmine kesin etkisini tahmin etmek için henüz çok erken” diyor uzmanlar.

WTO verilerine göre de 2018’de 1,5 milyar turist 1.500 milyar dolar harcama yapmıştı. Krizden en çok etkilenecek bölgenin (turist sayısında yüzde 9 ile yüzde 12’lik bir düşüşle) Asya-Pasifik bölgesi olacağı tahmin ediliyor. Bir önceki tahminde bölgede yüzde 5-6’lık bir artış bekleniyordu. Açıklamada “Diğer bölgeler için bir tahmin yapmakta acele etmemek lazım, çünkü durum çok hızlı değişiyor” deniliyor. Turizmcileri göre tabii ki bu açıklamanın son durum ile çelişkili olduğu apaçık ortada. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (WTO), ya turizmcileri biraz olsun rahatlatmak ya da potansiyel seyahate çıkacakların korkutmamak için bu açıklamayı yapmış. Ama ister istemez sahi mi? diye sormak lazım diyorlar.