Onur Air’den Korona Virüs Önlemleri

3976

Başta Avrupa olmak üzere Rusya, Mısır, Suudi Arabistan gibi birçok farklı ülkeye günde 100’ün üzerinde uçuş gerçekleşen Onur Air, dünyada hızla yayılan korona virüs salgınına karşı bir dizi önlem aldı.

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun; “Havayolu olarak Sağlık Bakanlığımızın aldığı tüm önlemlerin yanı sıra biz de şirket kurallarını bu yönde zenginleştirdik. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sertifikalandırılmış ürünler kullanılarak belirli aralıklarla uçakların dezenfekte edilmesinden yolcuları virüs konusunda bilgilendiren broşürlerin koltuk ceplerine konulmasına kadar bir dizi önlem aldık” dedi.

İşte nlemlerin bazıları;

  • Onur Air uçakları sık aralıklarla dezenfekte edilecek. İlgili uluslararası kuruluşlarca sertifikalandırılmış ürünlerle dezenfekte edilen uçaklar koruyucu süreç bitmeden tekrar dezenfekte edilecek.
  • Uçak temizliğini yapan şirketlerin her uçuştan sonra gerçekleştirdiği temizlikle yemek masaları, baş üstü dolap kapakları, tuvaletler vs. gibi bölgelerin özel işlemlerden geçirilmesi takip edilecek.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan formlar belli ülkelerden gelen yolcular tarafından doldurulacak ve bu formlar kabin görevlileri tarafından uçağın inişini takiben ilgili birimlere iletilecek.
  • Yolcular takip edilecek ve virüs belirtisi gösterenler uçağa kabul anında tespit edilmeleri durumunda uçağa alınmamaları, uçuş sırasında tespit edilmeleri halinde ise derhal hudut sağlık birimlerinin bilgilendirilmesi sağlanacak.
  • Gerekirse uçakta bulunan iki adet ısıölçer ile yolcunun durumu kontrol edilecek.
  • Kabin görevlilerinin tamamı uçuş sırasında maske ve eldiven kullanacak.
  • Uçak içerisinde çok sayıda dezenfektan jel bulundurulacak.