ICCA, virüs salgınına rağmen, Çin’le işbirliğini genişletiyor

3973

ICCA (Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği) yönetimi, koronavirüs salgınıyla mücadele eden Çin’e tam dayanışma içinde olup, Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi (CCPIT) ile eşi görülmemiş bir işbirliğine imza attı.

Kerem KÖFTEOĞLU

ICCA 9 – 11 Ocak tarihlerinde Çin’in Nanning kentinde düzenlenen 16. Çin Uluslararası İşbirliği Expo Forumunun (CEFCO 2020) açılış töreninde, ICCA CEO’su Senthil Gopinath ile CCPIT Başkan Yardımcısı Zhang Shenfeng tarihi bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Taraflar arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’na göre, ICCA’nın toplantı endüstrisi profesyonelleri,  Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi (CCPIT) üyelerine, Çin’in kongre kapasitesini geliştirip, destekleyecek sertifika programı çerçevesinde özel eğitimler verecek.

ICCA’nın Çin pazarına özel olarak hazırladığı sertifika programının, yıl sonuna kadar uygulanacağı ve türünün ilk programı olacağı kaydediliyor.  

Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Zhang Shenfeng, ICCA’nın toplantı endüstrisinde saygın bir sektör kuruluşu olduğunu hatırlattıktan sonra “Yerel profesyonellerin toplantı yeteneklerini güçlendirmek için ülkeye özgü ihtiyaçları olan özelleştirilmiş kurslar tasarlandı. Bu konuda ICCA’nın entelektüel kaynakları ve liderliğinden yararlanmayı umuyoruz” dedi.

Kongre sektöründeki profesyonellerin yüksek standartlarının karşılanabilmesi için sektörün paydaşlarıyla birlikte çalışacaklarını ifade eden Zhang, “ICCA ile bu tür bir sertifika programıyla yerel sanayiyi desteklemeyi amaçlıyoruz. ICCA’nın gelecek yıl CEFCO’ya ortak olarak ev sahipliği yapmayı kabul etmesinden de çok memnunuz. Bu, CCPIT ile ICCA arasında çok değer verdiğimiz yeni bir ilişkinin kurulmasına yol açacak” diye ekledi.

“İlk CCPIT-ICCA işbirliğinden umutluyuz”

ICCA CEO’su Senthil Gopinath, CCPIT ile imzaladıkları Mutabakat Zaptı ile benzeri görülmemiş bir dönüm noktasına ulaştıklarını vurgulayıp şunları söyledi: “Bu ortaklık, küresel entelektüel kaynaklarımızı özelleştirilmiş hizmetlere dönüştürme çabalarımızda önemli bir adımdır. ICCA, sektörün daha iyi olması için sadece Çin’e yönelik bir kurs sağlamak üzere CCPIT ile ortak olmaktan onur duyuyor. CCPIT’in dinamik ve sürdürülebilir bir yetenek ekosistemi geliştirmek için profesyonel eğitim kursları vermeyi taahhüt ettiğini biliyoruz. CCPIT’in kapasite geliştirme çabalarını desteklemeye kararlıyız. Özel eğitimde, yerel profesyonellerin ihtiyaçlarına, belirledikleri hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilere odaklanılacak.”

CCPIT’in toplantısının önümüzdeki yıl, Çin- Fuzhou’da 14-16 Ocak tarihleri ​​arasında yapılacağının belirtildiği ICCA açıklamasında şu görüşlere de yer veriliyor: “Toplantı endüstrisinin beklentileri, tıpkı seçici müşterilerimiz gibi yıllar içinde değişti. Bundan dolayı hazırlanacak olan özel ders, endüstri ihtiyaçlarını ortaya çıkan eğilimler ve uygulamalı eğitimle bütünleştirilmiş bir müfredatı içeriyor. Son zamanlarda Çin zor bir dönemden geçiyor. Özellikle böyle bir dönemde Çin’le tam dayanışma içinde olarak, yerelleştirilmiş eğitim kursları sağlama çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Koronavirüs salgını Çin ile çalışmamızı engellemiyor.”