ABD Devleti Hava yolu Şirketlerine Ortak Mı Oluyor?

2984

Amerika Birleşik Devletlerinde devletin serbest ekonomiye müdahalesi alışılmış bir şey değildir. Ancak koronavirüs pandemisinin yarattığı yıkım liberal refleksleri de değiştireceğe benziyor.

Amerika’nın en önemli ekonomi gazetelerinden The Wall Street Journal’in (WBJ) haberine göre ABD Federal Hükümeti, 50 milyar dolarlık bir yardım paketinin karşılığı alarak özel amerikan havacılık şirketlerine ‘ortak olmaya’ hazırlanıyor.

Bilindiği gibi geçen hafta Amerikan Senatosu, Covid-19 pandemisi yüzünden çökme tehlikesiyle karşı karşıya olan ABD ekonomisini ayakta tutmak için 2.000 milyar dolar (13 trilyon TL) gibi devasa bir destek paketine yeşil ışık yakmıştı.

Yürürlüğe girmek için (çoğunluğu Demokrat olan) Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmesi gereken bu plan, Amerikan hava taşımacılığı şirketlerine de 50 milyar dolar destek içeriyor. Virüsün yayılmasını önlemek için alınan tedbirler çerçevesinde yurt içi ve yurt dışı uçuşlarının çoğunu iptal etmek zorunda kalan şirketlerin bu paraya çok ihtiyacı var. Senato’dan geçen metne göre, bu yardımın yarısı kredi garantisi, ikinci yarısı da doğrudan sübvansiyon şeklinde verilecek.

Şirketlerden bir açıklama yok

WSJ’ın haberine göre Amerikan Devleti hava yolları şirketlerine ‘varant’ karşılığı kredi kefaleti verecek. Varant, borç veren tarafa borç alan şirketin hisse senetlerini belli bir tarihe kadar belli bir fiyata satın alma hakkı veren bir finansal enstrümandır. Yani borç veren taraf alacağını, şirketin hisse senedi olarak geri alabilir. Bu da, ABD’de kamunun alacağına karşılık özel havacılık şirketlerine ortak olması, en azından ‘olabilmesi’ anlamına gelir.

Haberde, Fransız haber ajansı AFP’nin görüş istediği 4 büyük Amerikan havayolları şirketi, Aimerican Airlines, Delta, United ve Southwest’in görüş açıklamak istemedikleri de yer alıyor.

Cumhuriyetçi Trump yönetimi, Demokratlar’ın itirazına rağmen, “ulusal ekonomi için stratejik” olduğunu öne sürdüğü havacılık sektörünü desteklemekte kararlı.