Air France-KLM Millileştirilecek mi?

2983

Koronavirüs krizi ekonomik krize dönüşürken, bir çok ülkeden “Devletin ekonomiye müdahalesi” haberleri gelmeye başladı. Fransa’da da havayolları şirketi Air-France-KLM’in devletleştirilmesi olasılığı konuşuluyor.

Amerikan Hükümeti’nin sivil havacılık şirketlerine ortak olması ihtimalinin konuşulduğu şu günlerde (Bakınız “ABD devleti hava yolu şirketlerine ortak mı oluyor?” haberi), Fransa’da da Air France-KLM grubunun devletleştirilmesi gündemde.

Fransız Hükümeti’nin Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Sekreteri Jean-Baptiste Djebbari katıldığı bir radyo programında, Koronvirüs pandemisi sebebiyle sıkıntı içinde olan Air France-KLM grubunun ‘devletleştirilmesi’ olasılığından söz etti. Bu olasılık 17 Mart’ta Başbakan Edouard Philippe tarafından da dile getirilmişti.

Djebbari “Air France-KLM grubunun % 14 hisseyle önemli bir ortağı olan Devletin, kriz sonrası önemli bir rol oynaması gerekecek. Bu krizde birçok ara şirket sarsıntı geçirecek ve sonra, büyük olasılıkla, ciddi bir konsolidasyon dönemi gelecek. Bu noktada Devlet özellikle Air France-KLM konusunda stratejisini açıklayacaktır” dedi.

Uçuşlar 2 ay yüzde 90 azalacak

“Böyle bir durumda devletleştirme söz konusu olabilir mi?” sorusuna Djebbari, “Air France’ın devleştirilmesi de dışlamadığımız varsayımlardan biri. Kriz ortamında her türlü imkana, kamunun her türlü müdahale imkanına sahip olması gerekir, sözünü ettiğimiz de dahil.” diye cevap verdi.

Air France’in 30 Mart’ta yenilenen internet sitesinde “Seyahat imkanlarının kısıtlanması ve talepte görülen sert düşüş sebebiyle önümüzdeki günlerde uçuşlarımızın % 90 kadarının iptal edilmesi söz konusu” deniliyor ve bu durumun en az 2 ay süreceği bildiriliyor.