Tokyo Olimpiyatları’nın ertelenmesi: Japon turizmine yeni bir darbe

2949

Japonya 2020 Tokyo Olimpiyatlarından çok ümitliydi. Turizm gelirlerini arttırmayı ve pandeminin yarattığı zararı kapatmayı umuyorlardı. Ancak Uluslalarası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) koronavirüs pandemisi sebebiyle ‘erteleme’ kararı Japonya için soğuk duş etkisi yaptı.

1896 yılından beri yapılan Olimpiyat Oyunları savaş sebebiyle iptal edilmiş, askıya alınmış ya da kimi ülkelerce boykot edilmiş ama hiç ertelenmemişti. Japonya Milli Olimpiyat Komitesi son ana kadar 2020 Olimpiyatları’nın öngörülen 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılabileceğini umdu. Ancak IOC oyunların bir sene ertelendiğini ve 23 Temmuz – 8 Ağustos tarihlerinde yapılacağını açıkladı. Bu karar Japon turizmciler için büyük bir şok oldu.

Bu çaplı bir organizasyonun bir yıl sonraya taşınması organizatörler için devasa bir lojistik çalışma ve turizm, özellikle de hotelcilik sektörü için büyük bir kayıp anlamına geliyor.

Bütün dünyada olduğu gibi Japonya’da da otelcilik sektörü koronavirüs salgınından çok etkilendi. Japonya’da otel rezervasyonları Mart ve Nisan aylarında, bir yıl öncesi göre, % 40 ila % 90 arasında azaldı. Tokyo Otel ve Ryokan (bir tür geleneksel han) İşletmeleri Birliği Genel Sekreteki Shigemi Sudo, AFP’ye verdiği demeçte “Bu bizim için korkunç bir şok. İç ve dış talebin çökmesiyle birçok otelin geliri zaten yarı yarıya düştü.” dedi.  “Şimdi çok sayıda iptal gelecek ve bu odaları, içinde bulunduğumuz durumda, tekrar satmak çok zor.”