Havayollarına Devlet Destekleri

2134

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını havacılık sektörünü perişan etti. Havayolu şirketleri birbiri ardına seferlerini durdurarak uçaklarını yere indirdi. Yolcu sayılarında dünya genelinde büyük düşüşler yaşandı. Birçok havayolu şirketlerine devlet destekleri verilmeye başladı.

Devlet destekleri alan bazı havayolları şöyle;

Korean Air 972 milyon dolara kadar destek alacak Güney Kore’deki iki devlet bankası, koronavirüs krizinden nedeniyle havayolu şirketine 1.2 trilyon Won (972 milyon Amerikan doları) destek sağlanacağını belirtti.Korean Air Nisan ayı başında, operasyonel zorlukların üstesinden gelmek için çalışanlarının yaklaşık yüzde 70’inin altı ay izinli olacağını açıklamıştı.

Air France ve KLM Koronavirüs salgını sonrası zor duruma düşen ve hisseleri, yılbaşından bu yana değer kaybeden şirketlerden Air France-KLM, için devlet destekleri sağlandı. Fransız hükümeti, şirket için 7 milyar Euro’luk destek paketi hazırladığını açıklarken, Hollanda hükümeti de desteğin 2 ile 4 milyar Euro arasında bir rakam olacağını açıkladı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, yaptığı açıklamada “Air France’ın uçakları yerde ve bu yüzden Air France’ı desteklememiz gerekiyor” dedi. Bakan Le Maire, kredinin şartlarından birinin, şirketin gezegendeki en çok çevre dostu şirket haline gelmesi olduğunu sözlerine ekledi.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Condor Havayolları, Alman hükümetinden ve Hesse eyaletinden koronavirüs krizi sırasında ayakta kalması için toplamda 550 milyon Euro kredi alacak.Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Condor Havayolları’nın normal zamanlarda operasyonel olarak sağlıklı ve kârlı olduğunu hatırlatarak gelecek için umut vadeden bir şirket olarak ayakta kalacağını söyledi. Devlet garantili krediler Almanya’nın KFW kamu yatırım bankası aracılığıyla verilecek. Yaklaşık 4 bin 900 kişinin çalıştığı Condor, ana şirket Thomas Cook’un geçen yıl iflas etmesinden bu yana zorluk yaşıyordu.