Yunanistan’ın Plajları Maskeli

1440

Yunanistan’da aybaşında turizm başlıyor. Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis’in belirttiğine göre ilk kural tüm turistlerin seyahate çıkmadan önce, Koronavirüs olmadığını kanıtlayan ve kalkıştan en geç 72 saat önce alınmış sağlık belgesini almak zorunda.

Bu arada tüm otellere gelenlerin sağlık durumunu takip edecek ve gerektiğinde koronavirüs testine yönlendirecek bir sağlık görevlisiyle sözleşme imzalama zorunluluğu getirildi. Kontralarda sonucun pozitif olması durumunda turistler, enfekte olanlar için tahsis edilen ‘karantina otellerine’ gönderilecek.

Bazı oteller, odaları ve yüzeyleri sterilize edecek ultraviyole lambalar yerleştirmeye başladı. Bunun yanı sıra sosyal mesafeye uygun şartlarda hazırlanan 515 plaj da açıldı.

Ancak plajlarda da bir dizi önlem var. Şemsiyeler 4 metre şezlongların ise en az 1 metre ara ile diziliyor. Plajların tek giriş yapısı olması isteniyor. Gelenlerin ateşi ölçülüp adları kaydediliyor. Çalışanlar ve plaja gelenlerin maske takma zorunluluğu var. Şemsiye başına sadece 2 şezlong konuluyor. İki şezlong arasındaki mesafe en az 1 buçuk metre.