100 Yıllık Havacılık Sektöründen Üzücü Haberler…

1745
Ferzan ÜNLÜSOY

Covid-19 salgını küresel ekonomik çöküşe neden olmaya hızla devam ediyor. Bu Pandemi de çok sayıda ülkenin hava yolu büyük darbeler aldı. Birçok hava yolu uçaklarını hangarlara çekti pistler park halindeki uçaklarla doldu. Zararlar çığ gibi günden güne büyürken şirketler mecburen filolarında ve personel sayılarında küçülme yolunu seçti. Eylül ayına kadar minimum 8 bin uçak yerde bekletilirken buna karşılık dünya çapında 90 binden fazla pilotun da işsiz kalacağı öngörülüyor.

Covid 19 nedeniyle binlerce havayolu çalışanı işsiz kaldı. Bunlara her gün binlercesi daha ekleniyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Sektreteri Alexandre de Juniac önceki gün düzenlediği toplantıda IATA Baş Ekonomisti Brian Pearce’ın hazırladığı araştırmayı açıkladı. Rapora göre Covit 19’un neden olduğu krizin tam ortasında olduğumuzu, 314 milyar dolar yolcu geliri kaybı, 25 milyon iş kaybı riskini ve ikinci çeyrek sonunda 61 milyar dolar parasal kayıp yaşadıklarını belirtti.

Juniac “Yolcuların yaklaşık yüzde 60’ı nispeten hızlı bir şekilde seyahat etmeye dönecek. Ancak yüzde 40’ı muhtemelen altı ay veya daha fazla bekleyeceklere” derken yaklaşık yüzde 70 yolcunun  gökyüzüne dönmeden önce finansal durumlarının istikrarlı olduğunu görmek istediklerini ileri sürdü. Bu arada yurt içi yolcu trafiğinin uluslararası yolcu trafiğine kıyasla daha çabuk açılacağını ancak  tüketici güveninin azalmasından dolayı hızlı bir iyileşme olmayacağına değindi. Ve işin acı tarafı da araştırmalara göre sektörün en iyi niyetle 6 aydan önce toparlanamayacağı. Hatta 2019 yılında yapılan ciroların da şimdilik hayal olduğu bu rakamlarına ulaşmak için 3 yılı bile bulabileceğini öngörenler de var.

İŞTE YÜREKLERİ ACITAN LİSTE

– Lufthansa 72 uçağı yerde tutmayı planlıyor.

– Ethiad, 10 âdet A380 ve 10 adet Boeing 787nin yerde tuttuğu gerekçesi ile 18 adet A380 siparişini iptal etti. 720 personeli görevinden aldı.
– Emirates, 38 adet A380’i yerde tutarak, Boeing 777 X (bu tip için en büyük sipariş olan 150 uçak) için tüm siparişleri iptal etti. 56 yaşın üzerindeki tüm çalışanları emekliliğe davet etti.
– Eurowings iflas etti
– Virgin, 600’ü pilot olmak üzere 3 binden fazla çalışanını işten çıkarıyor.
– Virgin Australia iflasını açıkladı.
– Air Mauritius yönetim değişikliğine gidiyor.- Güney Afrika Havayolları iflas etti.
– Finnair filosunda şimdilik 12 uçak faal olacak 2 bin 400 çalışanını işten çıkarıyor.
– Ryanair önümüzdeki aylarda 113 uçağını filodan çekip ilk anda 900 pilotu daha sonrada, 450 pilotunu  işten çıkarıyor.
– Norwegian Airlines uzun mesafe faaliyetini tamamen durdurdu. 787 tipi uçakları iade.- – SAS 14 uçağı iade ediyor ve aynı zamanda 520 pilotu işten çıkarıyor. İskandinav devletleri ise Norwegian Airlines ve SAS’ın küllerinden yeni bir yapılanma üzerinde çalışıyorlar.
– Wizzair 32 adet A320 tipi uçağı geri veriyor ve 200^ü pilot olan toplam bin 200 kişiyi işten çıkarıyor, Önümüzdeki aylarda 430 kişini daha işten çıkarılma dalgası daha var. Bu arada çalışanların ücretlerinde  yüzde 30 eksilme yapıldı.
– British Airways’in ana şirketi IAG Air Europa’nın devralınma kararından vazgeçti. (Bunun için 40 milyon Euro tazminat ödeyecek.
– IAG (Iberia) 56 uçağı yerde bekliyor.
– IAG (British Airways) 34 uçağı yerde. Yönetim 58 yaşın üzerindeki herkes emekli olacak karaını aldı..
– Luxair filosunu yüzde 50 azaltıyor.
– CSA uzun menzilli uçuşlarını iptal ediyor ve sadece 5 orta menzilli uçağı elinde tutuyor.

– – Brüksel Havayolu filosunu yüzde 50 küçültüyor.Tabi ki buna bağlı oalarak da personel çıkarımı var.
– Hop, filo ve personelini yüzde 50 azaltma olasılığını araştırıyor.Image result for sad imogee facebook