Devleti Verdi Lufthansa Uçtu

2090

Covid 19 nedeniyle dünyadaki tüm hava yollarında sıkıntılar yaşanırken mali sıkıntı içine giren birçok hava yolu şirketi zor durumda. Almanya’nın bayrak taşıyıcı hava yolu Lufthansa da zor durumda kalan şirketlerden sadece birisi. Ancak Lufthansa’ya devleti 9.7 milyar Euro verdi ve şirketin yüzde 25’ine ortak oldu…

Lufthansa yönetimi Covid 10 salgını nedeniyle 760 uçağından 700’ünün uçuşlarını durdurduğu için uğradığı kaybı devlet yardımı olmadan aşamayacağını beklenen yardım gelmezse iflasını isteyeceğini açıklamıştı. Alman hükümet de bu çağrıya duyarsız kalmadı. Lufthansa’nın mali sıkıntıları aşıp yeniden uçaklarını havalandırması için şirketin gereksinimi olan 9.7 milyar Euro destek sağladı vr taraflar anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre 9.7 milyar Euro^nun 3 milyarlık bölümü devlet bankası Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) tarafından kredi olarak verilmesi kararlaştırıldı. Anlaşmada Alman hükümeti Lufthansa hisselerinin yüzde 20+5’ine sahip olmanın yanı sıra şirket ile ilgili son sözü söyleme ve karar almaya da yetkili konuma geldi.

Hükümetin Lufthansa’nın faaliyetini sürdürmesi ve yabancıların eline geçmemesi için yaptığını konun gündeme geldi. Spiegel’in haberine göre hükümetin sağladığı maddi yardım Lufthansa grubu bünyesindeki diğer havayollarına kullandırılmayacak

Bu arada Lufthansa’nın kurtarma görüşmeleri sürerken Ryanair CEO’su Michael O’Leary, Lufthansa’ya yapılacak yardımın haksız rekabete neden olacağını bunun gerçekleşmesi halinde AB’ye şikayet edeceklerini söylemişti.

Önceki İçerikÜlkemize Gelen Turist Sayısı Yüzde 99 Düştü
Sonraki İçerikHertz ABD ve Kanada konkordatoya gitti
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.