Hertz ABD ve Kanada konkordatoya gitti

2080

2018’de kuruluşunun 100’ncü yılını kutlayan, 145 ülkede faaliyet gösteren ABD’nin ikinci en büyük oto kiralama şirketi Hertz, Covid-19’un ilk kurbanlarından biri oldu ve konkordato başvurusunda bulundu. Başvurunun “şimdilik” sadece ABD ve Kanada Hertz için geçerli.

Kamuoyuna yapılan açıklamada “Covid-19’un seyahat talebi üzerindeki olumsuz etkisi ani ve çok şiddetli oldu. Şirketin gelirlerinde ve rezervasyonlarda büyük bir düşüş yaşandı” denildi. Bu arada Hertz CEO’su Paul Stpne çalışanların ve müşterilerin sağlık ve güvenliği ile ilgili tedbirlerin derhal aldıklarını ve “zorunlu olmayan bütün giderlerin” durdurulduğu açıklandı. 

Hertz, pandemi ile mücadele tedbirlerinin neticesinde ortaya çıkan belirsizlikler karşısında 21 Nisan’da Kuzey Amerika’da 10 bir çalışanın işine son verileceğini, bu rakamın dünya genelindeki toplam çalışan sayısının yüzde 26,3’ü olduğunu duyurmuştu. 22 Mayıs’ta ise, 10 bin değil 20 bir kişinin, yani her iki çalışandan birinin işten çıkarıldığı açıklanmıştı.

Konkordato kararı ise “Ancak, pazarın tekrar açılması ve gelir temini konusundaki bilinmezlikler devam ediyor. Bu durumda bu tedbiri almamız zorunlu hale geldi.” şeklinde açıklandı.