Uçak Yolculuğunda “Sosyal Mesafe” Mümkün Mü?

2203

Havalimanlarının ve uçakların mimarisi “sosyal mesafe” düşünülerek planlanmadığına göre uçak yolculuklarında sağlık önlemleri neler olacak?  

Bir uçak yolculuğu birçok etaptan oluşuyor: Check in ve bagaj teslimi, güvenlik kontrolünden geçiş, yurt dışı ise pasaport kontrolü, uçağa biniş, yolcuların yerleşmesi, kalkış vs. Bu etapların hiçbirinde, mevcut şartlarda, sosyal mesafe kullarına riayet etmek mümkün değil.

Girişte güvenlik kontrolü mesela. Hiçbir havalimanında, iç hat olsun, dış  hat olsun, terminal girişinde yolcuların “en az 1 metre arayla” kuyruğa girmelerine imkan verecek alan ve mesafe düşünülmüş değil.

EDS: TWITTER IMAGE POSTED BY @IndiainChicago

Aynı şekilde chick-in etabında. Her ne kadar elektronik check-in giderek yaygınlaşsa ve gişelerde yığılmalar eskisine göre azalsa da, bagaj teslim etmek için yolcular kuyruğa girmek zorunda. Ve bu etapta “sosyal mesafe” uygulamak demek, her gişenin önünde 50 metrelik, 100 metrelik kuyruklar oluşması demek ki, fizik olarak mümkün değil.

Polis güvenlik kontrolünde, bekleme salonunda, uçağa giriş bölümünde, körüklerde… hemen her yerde aynı sorun ortaya çıkıyor.

Yeni kurallar kaçınılmaz

Görüldüğü kadarıyla uçağa biniş ve inişte havalimanları ve havayolu şirketleri yeni kurallar koymak ve uygulamak zorunda kalacaklar. Özellikle de yığılmaları ve kuyruklarda sıkışmaları önlemek için.

Uzmanlara göre, yeni uygulamada yolcular en uzak koltuktan başlayarak, tek tek koltuk numarasıyla çağrılarak uçağa binecekler; inişte ise yolcuların yerlerinde kalmaları ve öndeki koltukta oturan yolcular uçağı terk etmeden  ayağa kalkmamaları istenecek. Uygulanabilir ise tabii ki.

Uçuş boyunca bütün yolcuların maske takmaları zorunlu olacak. Havayolu şirketleri uçağın içindeki havanın son derece temiz olduğunu, her 3 dakikada bir yenilendiğini ve havanın önden arkaya doğru değil, daima yukarıdan aşağıya doğru hareket ettiğini, bu bakımdan endişe edilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Yanyana iki koltuktan birinin boş bırakılması, yani her yolcunun iki yanında boş koltuklarla seyahat etmesi fikri bir ara gündeme geldiyse de, bütün havayolu şirketleri “ekonomik açıdan” bunun mümkün olmadığını, uçakların azamî yüzde 67 doluluk ile uçmasının maliyetleri karşılamayacağını öne sürerek bu fikre karşı çıkmışlardı. Şirketlere göre bu uygulamanın mümkün olması için bilet fiyatlarına yüzde 30 ilâ yüzde 35 arasında bir zam yapmak gerekiyor ki, mevcut şartlarda bu da mümkün değil.

Ancak Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (AESA) “mümkün olduğunca” bir boş koltuk uygulamasında ısrar etmeye devam ediyor.