Hava Yolları Kaldıramadıkları Uçaklarından Nasıl Kazanç Sağlıyor?

2538
Ferzan ÜNLÜSOY

ABD’deki eğlence amaçlı gezginler genellikle kalkıştan aylar önce uçak bileti satın alırlar, amaçları en iyi fiyatlı bileti satın almaktır. Ancak bu atipik zamanlarda, satın aldıkları biletleri kullanmayı istemek çok doğru bir strateji yaptıklarını göstermedi.

Ferzan ÜNLÜSOY

Pek çok hava yolu şirketi bir veya iki aydan daha uzun bir süre önce o uçuşu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine karar veremez. Örneğin Covid-19, hava yolculuğuna olan talebi son zamanlarda her ne kadar küçük değişimler olsa da önemli ölçüde düşürdü. Dolayısıyla hava yolları yapacakları uçuşları finansal olarak karşılayabilmek için belirli sayıda yolcu kapasitesine ulaşmaları gerektiğinden normalinde bekledikleri süreden çok daha fazla beklemek durumunda kaldılar ve sonuç olarak son dakikada pek çok uçuş iptal edildi. 

Genelde büyük hava yolları 120 gün öncesinde uçuşu kapatabilir ancak şimdilerde pek çoğu 30 ile 60 gün öncesinde önemli değişiklikler yapmak durumunda kalabiliyor. Hatta bazı hava yolları uçuşlarını son dakikada iptal ederek yolcuların bütün programlarını alt üst edebiliyorlar.

Şimdilerde hava yolları uçuş programları için normalden çok daha fazla beklemek durumunda kalıyorlar. Bazıları kullandıkları sofistike programlarına güvenerek kaç kişinin rezervasyon yapıp uçacağını tahmin etmeye çalışıyor ancak bu platformlar daha öncesinde böylesine bir küresel pandemi görmedikleri için tahminlerin doğru çıkma olasılığı da çok düşük oluyor. Hava yolları, kim ne zaman uçmak istediğini öğrenebilmek için gerçek zamanlı veriler üzerinde çok ciddi çalışmalar yapıyorlar.

Bilindiği gibi her ticari firma için gelir kalemi çok önemli bir konudur. Hava yolları daha fazla nakit girişini sağlamak amacı ile sistemlerinde daha fazla uçuş göstererek bilet satışını sağlama yoluna gidiyorlar. Hava yolları uçuşlarında önemli bir değişiklik yaptıklarında teknik olarak yolcuya biletin ücretini ödemeleri gerekir ancak geçtiğimiz aylarda hava yolları bu iadeleri yapmaktan imtina ettiler. Pek çok durumda hava yolları yolcularını yeni tarihli rezervasyon yapmaları için yönlendirmiş veya seyahat çeki sundu.

Bir Amerikan hava yolunun web sitesine baktığınız zaman uçuşlarının Temmuz ortalarından itibaren çoğaldığını görürsünüz. Dolayısıyla yaz ortasında mucizevi bir şekilde işlerin yolunda gideceği fikrine kapılabiliyorsunuz. Hava yolları bu şeklide istatistik verilerinde negatiften sıfır noktasını yakalamayı hedefleyerek yapabildikleri oranda bilet satışını tetikleyici imkanları sunuyorlar. Bu da zihinleri bir hayli karıştırabiliyor. Hava Yollarını da gidişatın ne olacağı konusunda tam bir tahmin yapamadıklarından olayı bu şekilde monitor etme yöntemini kullanıyorlar. Günün sonunda en çok uçuşu gerçekleştiren hava yolu olmak için uçuşları olası satış için açık tutuyorlar.

Bu arada dünya global bir krize girmiş durumdayken hükümetler vatandaşlarını kendi ülkeleri içinde seyahat yapmaları konusunda motive ediyor. Diğer taraftan Avrupa ülkelerinde yaşayan kişiler muhtemelen kontrolü en iyi sağlayan komşu ülkeler arasında uçağa binmeden otomobiller ile seyahat etmeyi tercih edecekler.

Dolayısıyla uluslararası uçuşların hareket kazanması için daha beklememiz gerekecek. Muhtemel 2019 performansını pek çok kişinin de öngördüğü gibi önümüzdeki 3 yıl içinde ancak yakalayacağız. Bu zaman içinde turizm emekçilerinin ayakta kalabilmeleri nasıl gerçekleşecek? Bunu da yaşayarak birlikte göreceğiz.