3 Uçak 3 Ayrı Pistten Aynı Anda

2834

İstanbul Havalimanı 3’üncü bağımsız pisti, ikinci kule ve yeni taksi yolu hizmete girdi. Açılış sonrasında havalimanından üç THY uçağı ayrı pistlerden aynı anda havalanarak gösteri kalkışı yaptı. İstanbul Hava limanı, aynı anda paralel olarak hizmet veren Türkiye’de ilk, Avrupa’da Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan sonra ikinci hava limanı oldu. 

Cahit AKYOL

İstanbul Havalimanı’nı 3’ncü bağımsız pisti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşen tören ile hizmete girdi. Pistin yanı sıra devlet konukevi ve camiinin de açılışı yapıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Havalimanının ülkemizin bir gururu haline geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı şöyle konuştu;

“İstanbul Havalimanı, 2023 hedeflerimizin sembollerinden biridir. Halen inşası süren metro hattının açılmasıyla hava limanımızın kent ile olan bağlantı süresi kısalacaktır. Hava limanımız, yıllık 200 milyon yolcuya kadar geliştirilebilecek bir planlamayla inşa edildi. Devlet konuk evimizin ve camimizin hizmete girmesiyle hava limanımızın iki önemli eksiğini daha tamamlıyoruz. Günde 303 ton olan hava yolu kargo kapasitemiz 2 bin 500 ton seviyelerini buldu. Ulaştırma ve altyapı yatırımlarını kesintisiz olarak sürdürmekte kararlıyız.”

3 UÇAK AYNI ANDA HAVALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından İstanbul Havalimanı’nda bulunan 3 pistten aynı anda TK 1453, TK 1923 ve TK 2023 sefer sayılı uçaklar aynı anda havalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan uçuş öncesinde pilotlar ile telsiz üzerinden görüştü.

YENİ PİST NE GETİRDİ?

İstanbul Havalimanı, 3. pist ile saatlik kapasite 80 uçaktan 120 uçağa, günlük olarak ortalama 2 bin 800’den fazla iniş kalkışa izin verebilecek kapasiteye ulaştı. Bu arada 3’üncü pistte aynı anda 3 uçak kalkış ve iniş gerçekleşirken yaklaşık 22 dakikalık kalkış taksi süresi de 15 dakikaya indi. Pist, 3 bin 60 metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde yapıldı. Öte yandan İstanbul Havalimanı, şu an 3 bağımsız ana pist ve 2 yedek pistleri ile 5 adet piste sahip oldu.

Önceki İçerikTHY 32 Dış 40 İç Hat İle Tam Gaz
Sonraki İçerikİran Uçuşları Başlıyor
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.