Almanya Türkiye Konusunda Temkinli

2977

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında koronavirüsle mücadele konusunda ortak standartların belirlenmesinin ardından seyahat sınırlamalarının kaldırıldığı ancak AB dışındaki ülkelere acele karar almaya niyetleri olamadığını söyledi.

Türkiye’de salgın konusunda yaşanan gelişmeler ve alınan önlemlerin dikkatle takip ettiklerini belirten Maas, Alman Televizyon Kanalı ZDF’e yaptığı açıklamada konuyu karşılıklı ele almak üzere mevkiidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme yapacağı bilgisini verdi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas “Bize verilen verilerin güvenilirliğini, alınan önlemleri konuşacağız, seyahat uyarısını kaldırma konusunda, ilgili ülkede vaka istatistiklerinin hesaplanması, kullanılan ilaçlar gibi konularda standartların bizim için önem taşıyor” dedi.

Maria ADEBA

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr da, Almanya’nın AB dışındaki tüm ülkeler için seyahat uyarısının Ağustos sonuna kadar uzattığına dikkat çekerken, “Bazı ülkelerle, seyahat uyarısının daha erken bir aşamada kaldırılıp kaldırılamayacağını ele almak üzere istişareler yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Seyahat uyarılarının kaldırılmasını sağlayacak kriterlerin belirlenmesi için ilgili ülkelerle görüşmeler yürütülmek durumunda olunduğunu aktaran Adebahr, AB dışındaki ülkeler ve Türkiye ile devam eden görüşmeler hakkında bilgi verirken, şöyle devam etti:

“Vaka sayıları ile ilgili seyir, bir vaka tespit edildiğinde nasıl bir süreç işliyor, testler nasıl yapılıyor, karantina zorunluluğu var mı? gibi konulara bakılıyor. Türk tarafı ile de bu konular hakkında görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki haftalarda ne tür gelişmeler yaşanacağının görülmesi gerekiyor.Seyahat uyarısı, seyahat yasağı değildir” derken, zorunlu olmayan nedenlerle, turistik amaçla Avrupa dışına seyahat edilmemesini tavsiye ettiklerini ancak bu konuda bir yasak bulunmadığını vurguladı. (DW)