Avrupa Komisyonu’ndan Turistlere Yardım Sitesi

2956

Avrupa Komisyonu “yeniden açılan” ve kötü duruma düşen ekonomilerini canlandırmak için turizmden medet uman Avrupa Birliği ülkelerini ziyaret etmek isteyen turistleri bilgilendirmek üzere İnternet sitesi açtı.

Site de ‘coronavirüs önlemleri’ ve yeni uygulamalar hakkında bilgiler, gidilmesi düşünülen ülkeye girişler serbest mi? Karantina zorunluluğu var mı? Oteller, lokantalar, müzeler açık mı? gibi sorulara yanıtlar veriliyor.

27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde koronavirus tedbirleri ağır, ağır kaldırılırken, Avrupa Komisyonu turistleri bilgilendirmek için özel bir platform hazırladı.  Avrupa Birliği Komiseri Thierry Breton Reopen Europa (Avrupayı Yeniden Açmak – reopen.europa.eu) adlı sitenin hedefinin “AB sınırları içinde seyahat etmek isteyen turistlerin bir noktadan diğerine nasıl gideceklerini, ulaştıkları yerde önlemler de dahil nelerle karşılaşacaklarını bilmeleri” olduğunu açıkladı.

24 dilde hazırlanan site, her ülkede virüsün yayılma hızı ve oranına göre değişen önlemler hakkında en yeni bilgileri içermeyi taahhüt ediyor. Örneğin İtalya’da tatil yapmak isteyen bir turist, sitede İtalya başlığına girdiği zaman, ülkede virüsle ilgili son durum, seyahat serbestisi, ülkeye otomobille / motosikletle / karavanla girme izni olup olmadığı, karantina zorunluluğu olup olmadığı, sağlık raporu istenip istenmediği gibi bilgilere ulaşabiliyor.

SİTEDE İNGİLTERE YOK

Aynı sitede, ülke bazında hayati önceliği olmayan dükkânların açılma durumu, otellerin, lokantaların, plajların müşteri kabul şartları, müzeleri ziyaret imkanları; maske takma, sosyal mesafe, sağlık izlemesi gibi zorunluluklar hakkında da bilgiye ulaşılabiliyor.

Bu arada ‘Brexit’ kararı alan Birleşik Krallık ise sitede yer almıyor.