Ne Gelen Var, Ne de Giden

2837

Covid-19’un turizm sektörüne verdiği zarara değinen TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Ne dünya ne biz daha önce böyle bir durumu yaşamadık. Ne gelen var, ne de giden. Bir çay faturası bile kesmeden aylar geçirdiğimiz bu evrede borçlarımız katlanarak artıyor. Pandemi sürecinde en ağır bedeli de biz turizmciler ödedik” dedi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) özel yönetim raporlarının yer aldığı 73. Sayısında, Covid 19’un turizm sektöründe yaptığı olumsuz tabloya yer verildi. ETİK’in raporunda İzmir’e bu yılın başından beşinci ayına kadar geçen zamanda toplam ziyaretçi sayısı 2019 yılına göre yüzde 99,19 geriledi. Yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 99,97 yerli ziyaretçi sayısın da ise yüzde 97,68 azalma görüldüğü anlatıldı.. Raporda İzmir’e Mayıs ayında gelen toplam ziyaretçi sayısı 2019 yılına göre yüzde 99,19 azalarak en düşük seviyeye indiğini vurgulandı.

Bu arada rapor için ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Bu süreçte diğer sektörler arasında en ağır hasarı turizm sektörü gördü. En ağır bedeli de biz turizmciler ödedik, ödemeye de devam ediyoruz” dedi..

Raporda dikkat çeken satırlar ise söyle; Mayıs ayında İzmir’e Ukrayna, Azerbaycan, Hindistan, Almanya, Rusya, Filipinler, Gürcistan ve Kazakistan’dan turist geldi. İzmir’e 2020 yılının Ocak – Mayıs döneminde gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57,98 azaldı. İzmir’e yılın ilk beş ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 70,95 azalırken yerli ziyaretçi sayısında yüzde 43,02 azalma oldu. İzmir turizmi 2020 yılı Ocak – Mayıs döneminde 72 bin 675’i yabancı, 123 bin 531’i vatandaş olmak üzere toplam 196 bin 206 ziyaretçi ağırladı. Ocak – Mayıs döneminde İzmir’e en çok turist gönderen on ülke Almanya, Hollanda, KKTC, İngiltere, Ukrayna, Azerbaycan, Fransa, Filipinler, Yunanistan ve Avusturya olarak sıralandı.

YARAMIZ ÇOK BÜYÜK

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sürecinden tüm sektörlerin etkilendiğini, ancak en fazla hasarı turizm sektörünün gördüğünü ileri süren  Mehmet İşler, “Bu süreçte en ağır bedeli de biz turizmciler ödedik. Ödemeye de devam ediyoruz. Ayrıca turizm sektörüne verilen desteklerle diğer sektörlere verilenler arasında hiç bir ayrım olmadığına dikkat çekmek isterim. Diğer sektörler ne destek aldıysa, bize de o destek sağlandı. Yaramız çok büyük. Bu merhemler yeterli değil, yaramızı tedavi etmiyor. Durumumuzu iyileştirecek, ıslah edecek, direncimizi arttıracak destekler bekliyoruz” diye konuştu.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Covid-19ûn turizmde oluşturduğu olumsuz tablonun ETİK’in Mayıs ayı raporuna yansıdığını değinirken rapordaki rakamların İzmir turizminin krizden nasıl etkilendiğini tüm çıplaklığıyla ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.