Yurt Dışı Uçaklarda HES yok

3516

Sağlık Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için dış hat uçuşlarında, HES kodu zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Ancak kaldırma kararı bir takım kuralları içeriyor. Bu kurallar özellikle iç ve dış hat uçuş bağlantısı olan uçuşlarda farklılık gösteriyor.

Bakanlık tarafından ilan edilen HES’in kaldırılma kararın ardından bazı konulara açıklık getirmek gerekiyor. Ancak acentelere bu konuda biraz daha bilgi verilmesi gerektiriyor. Uygulama ile ilgili detaylar ayrıtılar önemli. İşte kurallar ve detayları: Rezervasyon ve biletleme aşamaları için sadece pure iç hat uçuşları HES sürecine tabi sayılıyor.Örneğin: Gaziantep-İstanbul-Londra parkurunda uçan bir yolcu HES süreçlerine artık tabi değil. 

Check-in sürecinde de iç hat uçuşları HES süreçlerine tabi.. Ancak rezervasyon ve biletlemeden farklı olarak through checkin kurallarına uymayan yani ilk uçuşun varış saati ile sonraki uçuşun kalkış saati arasında 24 saatten fazla olan bağlantılar ayrı, ayrı değerlendiriliyor.

Örneğin: Gaziantep-İstanbul-Londra parkurunda uçan bir yolcunun Gaziantep-İstanbul uçuşunun varış saati ile İstanbul-Londra uçuşunun kalkış saati arasında 24 saatten fazla zaman varsa parkurun Gaziantep-İstanbul bacağı HES süreçlerine tabi oluyor.

Bir üst kuralda belirtilen durum check-in sürecinde dış hat başlangıcı olan uçuşlar için de geçerli. Örneğin: Londra-İstanbul-Gaziantep parkurunda uçan bir yolcunun Londra-İstanbul uçuşunun varış saati ile İstanbul-Gaziantep uçuşunun kalkış saati arasında 24 saatten fazla zaman var ise parkurun Gaziantep-İstanbul bacağı HES süreçlerine tabi oluyor.