İstifa Et 9 Yıl Bedava Uç

2995

Hava yolu şirketleri, Covid 19 salgını sırasında yaşadıkları maddi zararları yerine koymak için çeşitli yollar deniyor. Lufthansa gibi dev şirket bile devlet desteği ile ayakta kalmaya çalışırken, British Airways de ise sahip olduğu sanat koleksiyonunda bazı parçaları satılığa çıkarttı. Ancak ABD’li bir uçak şirketi de çalışanlarına şaka gibi teklif yaptı. “Biz sizi işten çıkartmayalım, siz istifa edin. Karşılığında sizi 9 yıl bedava uçuralım…”

  İstifa et 9 yıl bedava uç Hava yolu şirketleri, Covid 19 salgını sırasında yaşadıkları maddi zararları yerine koymak için çeşitli yollar deniyor. Lufthansa gibi dev şirket bile devlet desteği ile ayakta kalmaya çalışırken, British Airways de ise sahip olduğu sanat koleksiyonunda bazı parçaları satılığa çıkarttı. Ancak ABD’li bir uçak şirketi de çalışanlarına şaka gibi teklif yaptı. “Biz sizi işten çıkartmayalım, siz istifa edin. Karşılığında sizi 9 yıl bedava uçuralım…”   Covid 19 salgınının adeta “Nakavt durumuna” getirdiği  havacılık sektörü, krizden çıkmanın yollarını arıyor. Dünyaca ünlü hava yolları binlerce çalışanını kapı önüne koyarken çaresizlik içinde kalan birçok şirkette akla hayale gelmeyecek yollara başvuruyor. Bunlardan birisi de ABD’li hava yolu şirketi Jetblue oldu. Şirket küçük hava limanlarındaki işleri taşeronlara devretmeyi planlarken buralarda görev yapan çalışanlardan gönüllü olarak işten ayrılmaların talep ediyor. İstifaya edenlere sunulan teklif ise bugüne kadar ne duyulmuş ne de uygulanmış değil. Şaka gibi adeta. Teklif şöyle; “2 yıla kadar sağlık sigortası ve 9 seneye kadar ücretsiz uçma imkanı gibi çeşitli ayrıcalıklar sunalım. Business Insider’da yer alan habere göre düşük maliyetli ABD’li hava yolu firması Jetblue, yeni bir yapılanmaya gidiyor. Şirket, küçük hava limanlarındaki çalışanlarını işten çıkartıp, buradaki işleyişi taşeron firmalara devretmeye hazırlanıyor. Projenin ekim ayında hayata geçmesi planlandı. Bu tarihin seçilmesinin nedeni, CARES Act Yasası çerçevesinde maddi yardım alan şirketlerin 1 Ekim’e kadar işçi çıkartamaması. Kapanacak hava limanlarındaki personele, farklı bir göreve atanma ya da gönüllü olarak işten çıkma seçeneği sunacağı ileri sürülüyor. Buna göre gönüllü ayrılanlar ya nakit olarak tazminat alacak ya da diğer paketi seçecek.

500 DOLARLIK TATİL

Şirkette 10 yıldan az çalışanlar için hazırlanan pakete göre; 12 aylık sağlık sigortası devam edecek.  9 seneyi geçmemek kaydıyla da  şirkette çalışılan her yıl için ücretsiz uçuş imkanı sağlanacak. Bu yılda uçuş garantili 20 tek yönlü bilet şeklinde olacağı belirtiliyor. Ayrıca da tatillerinde kullanılacak 500 dolarlık kupon da verilecek.  Jetblue’da 10 seneden fazla çalışanlar ise 5 bin dolar nakit alacak. Sağlık sigortaları 24 aylık olacak. Ayrıca 9 sene boyunca yılda uçuş garantili 20 tek yönlü bilet hakları bulunacak. Tüm bunları dışında kalan çalışanlara ise sunulan üçüncü seçenek ise hiçbir ödeme yapılmadan en az 9 aylık ücretsiz izne çıkılması olacak.