Model Ayvalık

633

Ayvalık Belediyesi “Model Ayvalık” adı altında gelecek nesilleri de İlgilendiren bir projenin tanıtımını yaptı. Proje bünyesinde Uluslararası Gurme Destinasyonlar Derneği ile ortaklaşa etkinlikler de düzenlenecek.

“Model Ayvalik” sloganıyla hazırlanan projenin tanıtımı dün Paşa Restaurant’ta gerçekleşti. Toplantıya Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Uluslararası Gurme Destinasyonları Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Baraner, Ayvalık üzerine çok sayıda basılı eserleri bulunan Prof.Dr.Ayhan Gökdeniz katıldı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, toplantıda yaptığı konuşmada “Ayvalık’ta çok farklı yeni bir davetkâr destinasyon yaratılacak. Korana sonrası “Model Ayvalık” zihniyetinin anayasası olan katılımcı, geliştirici ve koruyucu bir çizgide yaşamın tüm zenginliklerini ve renklerini sayıları her yıl büyüyen ziyaretçilerine sunacak. Etkinlikler öncesinde çalıştay düzenleyip konu ile ilgili herkesin fikrini alacağız. Uluslararası medya kuruluşları ve seyahat acenteleri ile çok sıkı iş birliği içerinde olup Ayvalık’ı bir zindelik, sağlıklı yaşam, tarih, sanat, doğal ürünler ve lezzet diyarına dönüştüreceğiz” dedi.

Başkan Ergin sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yerel kalkınma stratejilerini özgün ve sürdürebilir projeler uzerine yoğunlaştıran belediyemiz, geleceğin yeni yaşam biçimleri/tüketici profilleri ve talepleri doğrultusunda değişen ve gelişen dünyamızda ‘Model Ayvalık’ anlayışı ile turizm sektörü ile el ele kalıcı projelere imza atıyor. 2020 yılının tüm dünyayı zorlayan sürecin bir kaç ay öncesinde Ayvalıksever yerli ve yabancı turistlerin için hazırladığımız yeni projelerimizi şimdi harekete

geçiriyoruz. Küresel dünyada yeni oluşumlar ve dönüşümler sağlıklı yaşamı şart kılıyor. Zinde ve sağlıklı yaşamın altyapısı oluşturan sağlıklı beslenme yeni yaşam tarzının önemli bir parçası haline dönüşüyor. Ayvalığı ülkemizde gurme beslenmenin merkezi haine getireceğiz. Ayvalık ve yöresinde başta Avrupa’nın en kaliteli zeytinyağı üretimi olmak üzere, sağlıklı beslenme bir gelenek olarak nesilden, nesile bugünlere kadar geldi. 2021 yılı içerisinde uluslararası düzeyde çok önemli etkinlikleri imza atacağız.”

Başkan Ergin, konuşmasında Uluslararası Gourme Destinasyonlar Derneği ile özellikle tüm dünyada varlıklı kültür, sanat ve tad için seyahat edenler için “Antiqueroutes & amp; Gourmetline” kapsamında önemli etkinlikleri de planladıklarını dünyanın ilk Gourmetkids buluşmasını da yakında başlatacaklarını ileri sürdü.

Uluslararası Gurme Destinasyonları Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Baraner de Ayvalık’ın geleceğinin yeni başladığını, dünyada tüm parametlerin Ayvalık için çalıştığını belirtti. Baraner “Ayvalık özellikle Avrupa için herkesin aradığı ve her şeyi bulabildiği bir adres olacak” yorumunu yaptı. Prof. Dr. Ayhan Gökdeniz ise UNESCO’nun geçici dünya mirası listesinde yer alan Ayvalık’ın tam listeye girebilmesi için tüm güçleriyle çalışmaları gerektiğini söyledi. Prof. Gökdeniz,” Çok kısa bir süre içinde gerçekleştireceğimiz çalışmalar ile Ayvalık UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alacak. Bunun için çok neden var” diye konuştu.