Tepki Çeken Karara Gecikmeli Düzeltme

2966

Almanya’ya girişlerde karantina muafiyeti için ibraz edilmesi gereken raporları verebilecek ülkeler arasına Türkiye nihayet alındı. Almanya’da salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) listesinde yer alan ve raporları kabul edilen ülke sayısı, Türkiye ile birlikte 82’ye yükseldi.

Almanya’ya girişlerde karantinadan muaf olabilmek için kişilerin COVID-19 semptomları göstermediğini ve koronavirüs taşıyıcısı olmadığını belgeleyen raporun ibraz etmesi gerekiyor. Raporun Almanya’ya giriş yapmadan en fazla 48 saat önce alınmış olması şartı da var..

Almanya’ya girişlerde ev karantinasından muaf olabilmek için gerekli raporların alınabileceği ülkeler listesi geçtiğim hafta açıklandığında listede Gana ve Çad gibi ülkelerin bulunurken listede Türkiye’nin yer almamıştı. Bu karar tepki çekmişti.

Alman makamları Türkiye dahil olmak üzere 130 ülkeyi koronavirüs tehlikesi nedeniyle riskli bölgeler listesine dahil ettiğini açıklamıştı. RKI tarafından hazırlanan ve düzenli olarak güncellenecek listedeki riskli ülkelere gidenlerin Almanya’ya döndüklerinde 14 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu hale gelmişti. Karantinadan muafiyet için AB üyesi ülkelerden veya RKI tarafından kabul edilen ülkelerden alınan raporların geçerli sayılacağı açıklanmıştı. (DW)