AtlasGlobal Mağdurları “Maaş Ve Tazminatları Vermiyorlar”

2795

AtlasGlobal’in 14 Şubat’ta iflasını açıklaması ile maaşlarını ve tazminatlarını alamadan işsiz kaldıkları gerekçesiyle yaklaşık 2 bin AtlasGlobal Havayolları çalışanı, haklarını aramak için 23 Haziran’(bugün) 2 ayrı yerde basın açıklaması yapıyor. Aralarında pilotlar, hostesler de olan platform üyeleri açıklamaların ilkini, saat 11.00’de havayolunun İstanbul Florya’daki eski genel müdürlük binasında, diğerini ise saat 15.00’te Kadıköy’deki ETS Tur önünde yapacak. 

İşsiz kalan ve birikmiş ücretlerini ve tazminatlarını alamadıkları için A.Z.A.P (Atlas Zedeler Adalet Platformu) adı altında hak arayışlarını sürdüren eski çalışanlar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi Ali Murat Ersoy’un ücretlerini ödemediğini ve madur olduklarını ileri sürüyor. A.Z.A.P üyeleri, söz verilen üç buçuk aylık birikmiş ücretlerin alınmadıkları  gibi kıdem tazminatları dahil tüm haklarından mahrum bırakıldıklarını da iddia ediyor.

AZAP üyeleri bu nedenle sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları duyuruda, alacaklarının  ödenmemesi nedeniyle yapacakları basın toplantısıyla seslerini yetkililere duyurmaya çalışacaklarını ifade ediyorlar.

AZAP açıklaması söyle:

“Biz kaptan pilotlar, hostesler, havaalanı personelleri, kabin amirleri ve şirketin beyaz yakalılarını, yani tüm AtlasGlobal çalışanlarını A.Z.A.P’ı (AtlasZedeler Adalet Platformu) kurmaya mecbur eden sürece; Bizler ilk kez Kasım 2019’da maaşlarımızı alamamaya başladık. Kaptan pilotlar 3 aydan fazla diğer çalışanlar da 3 ay şirkete duydukları güven sebebiyle güler yüzlerini eksik etmeden maaşsız çalışmaya devam etti. Bu süreç 3 ayı geçtiğinde kaptan pilotlarımız maaşlarının ödenmemesi halinde uçakları kaldırmayacaklarını ifade etti ve hemen ardından 14 Şubat’ta Murat Ersoy AtlasGlobal’in iflasını açıkladı. Böylece biz aylardır planı yapılan bir iflas kumpasının içerisinde olduğumuzdan habersiz şekilde maaşlarımızı aslında hiç alamayacağımızı bilmeden bedava çalıştırıldık. Bu süreçte Ocak sonunda çıkışı verilip iflasa kadar sigortasız şekilde çalıştırılan, 25/2’den işten çıkarılan arkadaşlarımız oldu. İşsiz kaldığımız günden beri içeride kalan maaşlarımız ve kıdem tazminatlarımızı istiyoruz.”