Operada Konser, Seyircilere Değil Saksılara

3018

İspanya’da Barselona’nın Liceu Operası bugün ilginç bir etkinlikle perdesini açtı. Dünyaca ünlü operanın koltuklarına konser için 2 bin 292 bitki yerleştirildi. Pandemi nedeniyle 3 aydır kapalı olan operanın aylar sonrasındaki ilk konserinin bitkilere verilmesinin özel bir anlamı var. Çünkü konser sonrasında koltuklara konulan çiçekler Barselona’da pandemi hastanelerindeki sağlık çalışanlarıa hediye edildi.

Cahit AKYOL

İspanya’da Covid 19’un hızını yitirmesi nedeniyle ülke de kontrollü hayata geçildi. Gran Teatre del Liceu de bu nedenle kapılarını yeniden açtı. Ancak ilk konser dünyada bir ilki de beraberinde getirdi.

Konser alışılmadık bir seyirci için verildi. Kavramsal sanatçı Eugenio Ampudia , bu açılışta salondaki 2 bin 292 koltuğa bitkiler koydu. Bu benzersiz ve farklı bir konser için  hazırlıklar 2 gün sürdü. Konserde UceLi Quartet yaylı çalgılar dörtlüsü, yerel fidanlıklardan getirilen bu yemyeşil seyirci için Puccini’nin “Krizantem adlı eserini seslendirdi. Bu konser (22 Haziran) saat 17: 00’de Liceu’nun web sitesinde canlı olarak çevrimiçi olarak yayınlandı.

Gran Teatre del Liceu yönetimi. konserin, Max Estrella Galerisi ve küratör Blanca De La Torre ile birlikte Liceu ile bir girişimi olarak gerçekleştiğini açıkladı.  Açıklama söyle;

Eugenio Ampudia

“Bu konserdeki sonra bitkiler nesillerimiz için eşi görülmemiş bir savaşın en sağlam cephesi olan sağlık çalışmalarında yer alan 2 bin 292 kişiye Eugenio Ampudia’dan alınan bir sertifika eşliğinde özellikle Barselona Hastane Clínic’e teslim edildi. Sanatsal eylemin bir parçası olarak, konser sırasında Eugenio Ampudia, resimler ve performansın bir videosunu üretti. Her ikisi de “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonunun bir parçası olacak”.

Önceki İçerikDelta Havayollarında Covid-19’dan 10 Kayıp
Sonraki İçerikPCR Testi, Sağlık Sigortası Temmuz’da Başlıyor
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.