Bu Robotlar Çok Kişiyi İşsiz Bırakır

2596

Sabiha Gökçen Havalimanında Aerobot adı verilen robotlar işe başladı. Robotlar, Türkçe, Rusça, İngilizce, Arapça ve İspanyolca biliyor, ateş ölçüyor, yolcuların havalimanı ile ilgili tüm sorularını yanıtlıyor hatta taksi bile çağırıyor.

.

Bir Rus şirketi tarafından geliştirilen robotlar Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki birçok görevlinin yapabileceği işleri tek başına yapma becerisine sahip. Neler mi? yapıyor. Hafızaları bilet tarayıcısıyla donatılmış durumda bu nedenle biletlerle ilgili işleri yapıyor. Yolculara uçağa binecekleri kapıyı tarif ediyor. Terminalde doğru yönü bulmalarına yardım ediyor, davranış ve güvenlik kuralları hakkında bilgi veriyor, taksi çağırmaya yardım ediyor. Aerobot ismi verilen Rus robot Rusça, İngilizce, Türkçe, Arapça ve İspanyolca biliyor. Robot insan kaynaklı tüm hataları dışlıyor, kibar davranıyor ve önemli bilgileri asla unutmuyor.”

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Rus Promobot şirketi tarafından geliştirilen robotların İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda göreve başladığı Facebook sayfasından paylaştığı bir video ile tanıttı. Rusya Büyükelçiliği, robotların neler yapabildiği konusunda da bilgilendirme yaparken “Havalimanları robotizasyonun dünyadaki en popüler yönlerinden biri. Rusya’nın Perm kentinde üretilen ve Promobot pazarındaki en popüler çözümlerden biri olan Rus robotlar, Moskova bazı ABD ve Şili havalimanlarında şimdi de İstanbul’da siz karşılayacak” denildi.

Öte yandan robotların çalışmaya başlaması ile havalimanı çalışanları arasında espriler yapılmaya başlandı. Kimileri robotların adının Türkçe bir ismi olması konusuna hemfikir oldu. Bu arada bazı çalışanlar robotun bu kadar fazla becerikli olmasını da “Bu robotlar birçok kişiyi issiz bırakır” yorumladı.