Virüsü Kapan 3 Bin Doları da Kapıyor

3143

Özbekistan, ülkelerini ziyarete gelen turistlerin korona virüse yakalanmaları halinde her hastaya 3 bin dolar tazminat vereceklerini açıkladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev pandemi nedeniyle adeta durma noktasına gelen dünya turizminin ülkesinde hasar yaratmaması için önlemler aldı. Ülkeye daha çok turist çekmek amacıyla “Özbekistan Güvenli Seyahat Garantisi Programı” adı altında bir fon kuruldu. Fona 2 milyon dolar bütçe aktarıldı. Güvenli Turizm Fonu bu para içinde ülkeyi ziyaret eden ve koronavirüse yakalanan turistlere 3 bin dolar tazminat ödeme garantisi de olduğu açıklandı.

SADECE 19 KİŞİ ÖLDÜ

Ravşan Izomov

Bu arada Ulusal Sağlık Odası Başkanı Ravşan Izamov da ülkelerinde kayıtlı koronavirüs vaka sayısının 6 bin 500’e ulaştığı, ülkede bu hastalıktan bugüne kadar toplam 19 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtrek şöyle konuştu;

“Ülkemiz yerli ve yabancı turistler için çok güvenli. Bu konuda emin olmalarını ve bize inanmalarını istiyoruz. Tur operatörleri, oteller ve turizm endüstrisiyle ilişkisi olan herkes için bir dizi kurallar koyduk. Bu kurallara uyan kişi ve kuruluşlara özel bir sertifika veriyoruz. Sadece bu sertifikası olanların turistlerle çalışmalarına izin verilecek.”.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent