Büyük Skandal 262 Pilot kızakta

2541

Geçtiğimiz mayıs ayında Pakistan’da 97 kişinin yaşamın yitirdiği ve pilot hatası iddiasının ağırlık kazandığı kazanın ardından ülkedeki tüm pilotlar ile ilgili de bir araştırma başlatılmıştı. Araştırma sonucunda Pakistan’da uçuş lisanslarını şüpheli yollardan elde ettikleri ya da sahtecilik yaptıkları iddiasıyla 262 pilot kızağa çekildi.

Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı 23 Mayıs’ta Karaçi kentinde bir yerleşim alanına düştü. PK 8303 sefer sayılı uçakta 91 yolcu, 8 mürettebat taşıyordu. Lahor’dan Karaçi Cinnah Havaalanı’na giden uçak ikinci iniş denemesinde düştü, 97 kişi hayatını kaybetti.

Bunu üzerine Pakistanlı yetkililer şirkette pilotluk yapan bazı kişilerin uçuş belgelerinin şüpheli olduğunu, sınavlara kendileri yerine başkalarını soktuğu iddiaları üzerine soruşturma başlattı. Araştırma sonucunda Pakistan’da uçuş lisanslarını şüpheli yollardan elde ettikleri ya da sahtecilik yaptıkları iddiasıyla 262 pilot kızağa çekildi.

HAVACILIKTA REKOR

Havacılık sektörü tarihinin en büyük skandallardan biri olduğu ileri sürülen olayda pilotların 141’inin Pakistan International Airways’e (PIA), dokuzunun Blue Airways’e, 10’unun Serene Havayolları’na bağlı çalıştıkları ileri sürüldü. Pakistan Havacılık Bakanı Gulam Server Han, pilotların geri kalanlarının uçuş kulüplerinde ve charter seferler ile kiralık uçak hizmeti veren şirketlerde çalıştıklarını söyledi. Han, tüm özel havayolu şirketlerine ve uçuş kulüplerine, “Lisansları şüpheli olan pilotların uçmalarına izin verilmemesi” yönünde talimat gönderildiğini dile getirdi.

Öte yandan İslamabad yönetimi, pilotluk sınavında yerine başkasını sokarak lisans alma skandalına karıştıkları gerekçesiyle 5 yetkiliyi görevden aldı. Han, görevden alınan 5 kişinin sivil havacılık biriminde üst düzey görevlerde bulunduğunu belirtti. Görevden alınan yetkililerin cezai suçlamalarla karşı karşıya olduklarının altını çizdi.

YAPTIĞIMIZ YOLCU GÜVENLİĞİ

Ulusal havayolu şirketinin toplam 450 pilota sahip olduğu ancak 150’sinin işinden kovulduğuna işaret eden Bakan Han, “Kimileri bu olayın PIA’in itibarının zedelenebileceğini söylüyor kesinlikle katılmıyorum. Çünkü bizim için yolcu güvenliği her şeyden önemli. Bu adımı atmak zorundayız” sözleriyle kararı savundu.

PIA Sözcüsü Abdullah Hafız da, geçen ay 97 kişinin hayatını kaybettiği ve pilot hatası iddiasının ağırlık kazandığı kazanın ardından başlatılan soruşturma sonucu için “Yeterliliği olmayanların uçuş yapmadığından emin olmak zorundayız. Söz konusu kişilerin, soruşturma tamamlanana kadar uçuş yapamayacaklar. 2018 yılında Panjgur’da bir uçak pistten çıkmıştı. Bu kaza başlangıç seviyesinde bir pilotun yapacağı bu kazaydı. Bu olayla ilgili de soruşturma başlattık” dedi.

PIA’nın pilotlara uçuş yasağı getirme kararının Havacılık Bakanı Gulam Server Han’ın ülkedeki 860 pilottan 262’sinin sahte belgelerle uçuş yaptığını iddiaları olduğu yönündeki üzerine geldi. (Euronews)